NAÜ: Jó irányban alakul a helyzet a fukusimai erőműben
Jó irányban alakulnak a dolgok a fukusimai atomerőműben a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) egyik vezető munkatársa szerint - adta hírül szombaton az APA osztrák hírügynökség, míg a NAÜ Japánból visszaérkezett vezetője ennél visszafogottabb értékelést adott.
Graham Andrews, a NAÜ igazgatósági tagja szombat este a NAÜ székhelyén, a bécsi ENSZ-központban tartott sajtóértekezletén mondta el, hogy a szervezet értesülései szerint a japán erőműben folyamatban van az áramellátás helyreállítása már részleges eredményekkel, de nem tudni, hogy hány vízszivattyú működőképes. A felhevült reaktorok hűtését minősítette a legfontosabbnak, és ezzel összefüggésben a NAÜ nevében üdvözölte, hogy e célból helikoptereket és a tűzoltóság különleges járműveit is bevetették már.
A szakértő úgy fogalmazott, hogy péntek óta alig változott - mindenesetre nem romlott - a helyzet az 1-4 sorszámú atomerőművi blokkoknál, az 5-ös és a 6-os számú blokkokban azonban a hőmérséklet az utóbbi napokban 4 fok Celsiussal lett magasabb. Kifejtette, hogy a napi átlagos 1-1,5 fokos hőmérsékletemelkedés még nem drámai, azonban a helyzetet "enyhén nyugtalanítónak" nevezte. Hozzáfűzte azonban, hogy mindkét erőművi blokkban messze a forrpont alatt van a hőmérséklet.
Tájékoztatást adott arról, a műholdfelvételek azt bizonyítják, hogy az 5-ös és a 6-os blokkokban nincsenek kívülről látható nagyobb károk. A 2-es blokkból többé már nem száll fel füst, amit Andrews jó jelnek nevezett. A NAÜ szakértői hangsúlyozták, hogy a fukusimai nem hasonlítható a csernobili katasztrófához. Felhívták a figyelmet arra, hogy most nincs szó nagyarányú radioaktív szennyezőanyag kiszabadulásáról és Föld körüli terjedéséről. Azonban még túl korai lenne lefújni a riadót, mert mindig történhet valami előreláthatatlan - figyelmeztettek a szakértők.
Gerhard Proehl, a sugárterhelési adatokkal foglalkozó szakértő arról számolt be, hogy helyi idő szerint szombat délelőtt Tokióban több mérőhely adatai szerint a maximális terhelés óránként 0,13 millisievert volt. A fővárostól 110 kilométerre található Kamikocsiban 0,18, a Tokiótól 170 kilométerre fekvő Nasukogenben pedig 2,9 volt ez az érték.
Graham Andrews kijelentette, hogy ezek az értékek jelentősen alatta maradnak az egészségre veszélyt jelentő határértéknek. Hozzáfűzte azonban, hogy még túl korai lenne, hogy az adatokból végleges következtetéseket vonjanak le.
Visszafogott véleményt fogalmazott meg a bécsi repülőtéren Amano Jukija, a NAÜ főigazgatója. A Reuters brit hírügynökség jelentése szerint a Japánból visszatérő főigazgató hangsúlyozta: úgy gondolja, még nincs itt az ideje, hogy ki lehetne mondani, jó vagy éppen rossz irányban alakulnak-e a dolgok a fukusimai atomerőműben. Reményét fejezte ki, hogy a japán fél hamarosan helyreállítja a biztonságot és a stabilitást. Emlékeztetett arra, japán tárgyalópartnereit felkérte arra, hogy gyakrabban tájékoztassák a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséget a helyzet alakulásáról, és javítsák a reaktorok állapotáról szóló információk minőségét. Elmondta, hogy erre ígéretet is kapott. Bejelentette, hogy a NAÜ szakértői csoportja a helyszínen nyújt segítséget a japán hatóságoknak a sugárszint megfigyeléséhez.