2011. március. 19. 13:23 MTI Utolsó frissítés: 2011. március. 19. 13:22 Világ

Líbia miatt bírálják a Merkel-kormányt

Pártállástól függetlenül élesen bírálták a német újságok szombaton a Merkel-kormányt amiatt, hogy nem támogatta az ENSZ Biztonsági Tanácsának a Líbia feletti légtérzárlatról elfogadott határozatát, elutasítva az esetleges katonai beavatkozásban való részvételt. A konzervatív Die Welt súlyos hibáról beszélt, a baloldali Berliner Zeitung pedig feltette a kérdést: vajon a britek és az amerikaiak bátrabbak, mint a németek?

Első oldalas kommentárjában a Die Welt a többi között arra emlékeztetett, hogy Németország mindig is támogatta az európaiak közös kül- és biztonságpolitikáját. Ebből kiindulva a konzervatív újság a szavazásnál történt német tartózkodást felelőtlennek nevezte. A lap szerint az ENSZ-határozat valójában arra volt hivatott, hogy demonstrálja a Nyugat egységét és a gátlástalan diktátorral, Moammer Kadhafival szembeni kiállást. "A kairói Tahrír téren Guido Westerwelle külügyminiszter még önelégülten ünnepeltette magát, Líbia azonban már túl forró a külügyminiszter és a kancellár számára" - vélekedett a Die Welt, elgondolkoztatónak tartva, hogy a német kormány ebben az ügyben már egy hajóban ül Oroszországgal és Kínával. Az újság a Merkel-kormány döntését hamis jelzésként értékelte, és úgy vélte, hogy az sokat árt Németország tekintélyének.

Értetlenségének adott hangot a Berliner Zeitung is. "Vajon a britek és az amerikaiak bátrabbak, mint mi" - fogalmazta meg a kérdést a lap, úgy értékelve, hogy a németek szívesen áthárítják a veszélyt másokra. Ha a Kadhafi ellen felkelők katonai megsegítéséről van szó, azt a német politikusok inkább NATO-partnereikre bízzák - írta az újság. 

A liberális Süddeutsche Zeitung úgy vélte, hogy Franciaország győzelmet aratott Németország felett. Az újság arra emlékeztetett, hogy az új francia külügyminiszter, Alain Juppé a hét közepén eredetileg még Berlinbe készült bemutatkozó látogatásra, Sarkozy államfő utasítására azonban ehelyett New Yorkba utazott, hogy jelen legyen az ENSZ BT líbiai határozatának megszavazásánál. Részvevője akart lenni annak a történelmi eseménynek, amelyen az ENSZ és a demokratikus államok hitelképessége forgott kockán - vélekedett a lap, s a többi között idézte Juppé külügyminiszter szavait: szívesen vette volna, ha a németek is a franciákkal szavaznak. Az újság külföldi diplomatákat is idézett, akik szerint Németország súlyos hibát vétett, amiért politikailag hihetetlenül nagy árat kell majd fizetni.

Szombati értesülések szerint a német kormány máris dolgozik a "kármentésen". Eszerint a Merkel-kabinet már az elkövetkező napokban a Bundestag elé terjeszt egy olyan, sebtében tető alá hozott javaslatot, amely előirányozza, hogy a német hadsereg, a Bundeswehr Afganisztánban részt vehessen az AWACS-felderítő repülésekben, és ezzel líbiai katonai szerepvállalásuk érdekében tehermentesítse az amerikai, illetve NATO-erőket. Angela Merkel kancellár pedig ismételten hangoztatta: az a tény, hogy országa nem akar részt venni egy Líbia elleni katonai akcióban, nem jelent semlegességet és nem jelenti azt, hogy nem értene egyet az ENSZ-határozatban megfogalmazott alapvető célkitűzésekkel.

Hirdetés