Amerikában felülvizsgálják a nukleáris erőművekre vonatkozó biztonsági szabályokat
A japán nukleáris válság nyomán az illetékes amerikai szövetségi szervek meg fogják vizsgálni, hogy szükség van-e a már működő és a tervezett nukleáris erőművek biztonsági előírásainak szigorítására - jelentette ki szerdai kongresszusi meghallgatásán Steven Chu amerikai energiaügyi miniszter.
A miniszter a képviselőház energiaügyi és kereskedelmi albizottságában megerősítette, hogy az Obama-kormányzat továbbra is elkötelezett amellett, hogy az amerikai energiapolitika egyik pillére továbbra is a nukleáris energia maradjon. Steven Chu kérte a képviselőket, hogy hagyják jóvá azt a 36 milliárd dollárt, amelyet a 2012-es költségvetési évben a kormány a nukleáris erőművek építésére felhasználandó hitelek fedezetére szán.
Chu szerint a szövetségi kormányzat költségvetési bizottsága a kisméretű, moduláris atomerőművek építését támogatja és a hitelkérelmek elbírálásánál valószínűleg figyelembe fogja venni a biztonság növelésére irányuló új elképzeléseket.
A miniszter elmondta, hogy az elnök és a kormány "nagyon nagy figyelemmel kíséri a japáni eseményeket és igyekszik a maga számára a lehető legtöbbet leszűrni az ottani tapasztalatokból.
Chu elmondta, hogy minisztériuma olyan berendezéseket szállított Japánba, amelyek segítségével a talaj menti nukleáris sugárzás szintjét fogják mérni. A tárca légi mérőfelszerelést is a japán szakemberek rendelkezésére bocsátott és 39 szakembert küldött a szigetországba.
A miniszter a hírek ellentmondásosságára hivatkozva nem kívánt válaszolni arra a kérdésre, hogy megfelelőnek tartja-e Japánnak a nukleáris vészhelyzetben hozott intézkedéseit. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy az Egyesült Államok továbbra is kész minden segítséget megadni Japánnak és folyamatosan tájékozódik az ottani helyzet alakulásáról.
Az amerikai Környezetvédelmi Hivatal szerdán előterjesztette a széntüzelésű erőművek károsanyag-kibocsátására vonatkozó új előírásainak tervezetét. A tervezett intézkedések előírnák, hogy az ilyen erőműveket olyan szűrőberendezésekkel szereljék fel, amelyek kivonnák a levegőbe kibocsátott higany, arzén, króm és savas gázok túlnyomó részét.
Az intézkedés megfigyelők szerint azt jelzi, hogy az Egyesült Államok energiapolitikájában a gáztüzelésű, vízi és nukleáris erőművekre kívánja helyezni a hangsúlyt.