Kétségbeesés, félelem és káosz terjed Japánban
A japán katasztrófában megrongálódott Fukusima-1 atomerőmű három reaktorában is a túlhevülés és a fűtőelemek megolvadása fenyeget, ami radioaktív anyag környezetbe kerüléséhez vezethet - közölte hétfőn Edani Jukio kormányszóvivő, de mint mondta, nem valószínű, hogy robbanás következik be.
Amint az erőművet üzemeltető TEPCO cég közölte, a 2. számú blokkban az olvadás már meg is kezdődhetett. Ugyanis ott hétfőn a hűtővíz elfolyása miatt a fűtőelemek kétszer is teljesen szárazra kerültek, és a reaktor környékén fokozott radioaktivitást mértek. A TEPCO technikusai tengervízzel pótolták az elfolyt hűtővizet. A Tokiótól 250 kilométerrel északra található, hat reaktorból álló erőmű két másik blokkjában korábban történt egy-egy robbanás a hűtővíz elfolyása miatt: az 1. számú blokkban szombaton, a 3. számúban pedig hétfőn. Az erőmű 20 kilométeres körzetében lakó 70-80 ezer embert elköltöztették.
Közben két helyszínen, összesen kétezer holttestet találtak Tokiótól északra, Mijagi kormányzóságban. A tetemeket a tengerparton fedezték fel; feltehetően a víz sodorta őket oda. Ezzel jelentősen megnőtt a katasztrófa veszteségmérlege. Honsú sziget északkeleti részén a mentőcsapatok tovább kutatnak a romok között esetleges túlélők után, de a 9-es erejű földrengést követő negyedik napon már egyre csökken a remény arra, hogy életben lévőket találnak. A rendőrség hétfőn ötezerre tette a halottak és azok számát, akikről név szerint tudják, hogy eltűntek.
A szerencsétlenség sújtotta északkeleti partvidéken több millióan vannak víz, élelmiszer és fűtés nélkül, miközben nulla Celsius-fok körüli a hőmérséklet. Kétmillió háztartásban továbbra sincs áram, és az embereknek négy-öt órát kell sorban állniuk, hogy üzemanyaghoz jussanak. Számos közlekedési útvonal járhatatlan. A kormány 100 ezer katonát küldött a térségbe, hogy segítsék mentést. Az áramszolgáltatás helyreállítása napokig eltarthat.
Az ország más részein is kétségbeesés, félelem és káosz terjed. A bevásárlóközpontoknál és a benzinkutaknál hosszú sorok kígyóznak. Az üzletekben bizonyos polcokat teljesen kiürítettek a készleteket felhalmozó vásárlók. Az élelmiszertől kezdve, az ivóvízen és a zsebtelepeken át a rizsig, konzervekig mindent felvásárolnak. Eközben utórengések és rezgések erősítik az emberekben a félelmet. Hétfőn a legerősebb utórengés 6,2-es volt.
Tokió több része szellemvárosra emlékeztetett a rengés utáni első munkanapon. A fővároson is áthaladó főbb vasútvonalon csak minden tízedik vonat közlekedett.
Kifogytak a készletekből
Nincs pánik, de sokkolta az embereket, ami az erőműben történt, és nehezíti a helyzetet, hogy kifogytak a készletekből - mondta el a Független Hírügynökségnek Novák András, az RTL Klub helyszínen tartózkodó riportere hétfőn. A tudósító a legnagyobb károkat szenvedett Szendai várost és környékét járta be a baptista szeretetszolgálat mentőcsapatával. Tapasztalata szerint a körzetben nem lehet telefonálni, nincs benzin és folyamatosak a 6-os, 7-es erősségű utórengések. Elmondása szerint éjszaka 3-4-szer ők is kiugrottak az ágyból és kifutottak, mert mozgott alattuk a föld - a nagy földrengés óta 250-nél is több kisebb-nagyobb rengés volt.
Közben a hatóságok egyre nagyobb sugarú körből telepítik ki az embereket a fukusimai atomerőmű közeléből. A korábban 20 kilométeres zónát kibővítették, hétfő estére már több mint 500 ezer embernek kellett elhagynia otthonát. Az erőműben eközben megfeszített munka folyik, hogy elkerüljék a nukleáris katasztrófát.
Az ötfős magyar családot továbbra sem találják, de valószínűleg csak azért, mert kidőltek a távközlési oszlopok, rosszak a kommunikációs vonalak, nehéz északra telefonálni - mondta Novák András. A tokiói repülőtéren nagy a tömeg, az induló járatokon telt ház van, de nincs pánik. A magyarok egyelőre továbbra is maradnak, jellemző, hogy otthonról érdeklődnek a szeretteik és ők akarják, hogy menjenek haza, de tömegesen nem hagyták el Japánt.