2011. március. 10. 15:14 MTI Utolsó frissítés: 2011. március. 10. 15:05 Világ

Magán kezdi a takarékoskodást az új ír kormány

Az ír miniszterelnök brüsszeli útja előtt nyomatékosította az új kormány takarékossági szándékait. Enda Kenny csütörtök este találkozik először José Manuel Barrosóval, az Európai Bizottság elnökével, pénteken pedig az eurózóna vezetőivel.

Magán és kormányán kezdi a takarékoskodást az új ír miniszterelnök: Enda Kenny első lépésként az egész kabinetre vonatkozóan 6,6 százalékos fizetéscsökkentést jelentett be, beleértve a miniszterelnöki fizetést is, amely így évi 200 ezer fontra csökken.

A kormányzati takarékossági intézkedések részeként a miniszterek két hetet kaptak arra, hogy javaslatot adjanak a fekete Mercedesekből álló kormányzati autóflotta használatának minimalizálására, ennek jegyében az új kormány csütörtökön egyetlen minibusszal utazott az elnöki rezidenciára.

Az ír parlament szerdán nagy többséggel a február 25-i írországi parlamenti választásokon győztes párt, a jobbközép Fine Gael vezetőjét, Enda Kennyt választotta miniszterelnökké.

Írország, amelyet nem is olyan régen még "kelta tigrisként" emlegettek, súlyos recessziót él át, a munkanélküliség megközelíti a 14 százalékot, az infláció februárban 2,2 százalék volt az egy évvel korábbihoz képest, meghaladva az euróövezeti 2 százalékos küszöböt, és 2010-ben az államháztartási hiány a GDP 32 százalékára nőtt. Írországnak az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) 85 milliárd eurós hitelcsomagot nyújtott tavaly ősszel.

Az új kormány nem is rejti véka alá, hogy első feladata a pénzügyi mentőcsomag - Dublin szerint méltánytalan - feltételeinek újratárgyalása lesz. Kenny és a Munkáspárt elnöke, Eamon Gilmore, aki miniszterelnök-helyettes lesz az új kormányban, a választási kampányban azt ígérte, hogy követelni fogják az átlagban 5,8 százalékos, büntető jellegűnek tekintett hitelkamat csökkentését. 

Az Európai Központi Bank előre elutasította azokat a javaslatokat, hogy a bankválság okozta vesztségeket a nagy kötvénytulajdonosokra terheljék, és a német kancellárt is nyomás alatt tartják a szavazói, hogy ne tegyen engedményeket az euróövezet lemaradóinak.

Hirdetés