Francia filozófusok is tiltakoznak a filozófusügy miatt
A filozófuspályázatok vizsgálata miatt tiltakozik két francia filozófus és egy fizikus a Libération című francia napilapban. Olyan nacionalista rezsimek jelennek meg Európában, amelyeknek a kormányzati gyakorlata összebékíti az uniós normák tiszteletben tartását minden olyan dolog üldözésével, ami kivonni szándékozik magát a kötelező konszenzus alól – írják.
Az írást közösen jegyző Barbara Cassin, Mathieu Potte-Bonneville és Francoise Balibar (College international de Philosophie - CIPH) szerint a nemzetközi felháborodást kiváltó magyar médiatörvény részét képezi a demokratikus intézményrendszer széles körű átalakításának, amely a jogállam alapjait rombolja, valamint annak a nem kevésbé erőszakos, megbélyegző és megfélemlítő offenzívának, amely a jelenlegi hatalom ellenfelei ellen irányul.
A szerzők úgy vélik, hogy ez a gyakorlat új fordulatot vett, amikor a Magyar Tudományos Akadémia Filozófiai Intézetének új vezetője négy kollegáját elküldte és további 15-öt alkalmatlannak minősített, majd a "kormány szócsöve", a Magyar Nemzet azzal gyanúsított meg több filozófust, hogy szabálytalan támogatásokból részesültek, egyfajta liberális kör befolyását sejtetve ezzel, miközben a magyar olvasóközönség számára egyértelmű módon "előhívták az antiszemitizmust a kozmopolita zsidó értelmiségiek ellen" - hangsúlyozzák a francia filozófusok.
"Ez a heves kampány - amelyet több média is terjesztett, köztük olyanok is, amelyek közvetlenül Orbán Viktorhoz tartoznak - addig folytatódott, amíg több ügyben rendőrségi eljárás nem indult, annak ellenére, hogy a legfőbb vádpontokról időközben kiderült, hogy nem igazak, és hogy az inkriminált támogatások odaítélésének feltételei nyilvánosak voltak és megfeleltek minden nemzetközileg érvényes tudományos és adminisztratív normának" - fogalmaznak a szerzők.
Szerintük a pénzügyi válság brutális hatásaitól szenvedő közvéleménnyel szemben a filozófia "ideális gyanúsított lehet" a pazarlás és a nemzetellenesség szempontjából. Ezenkívül így akartak elhallgattatni olyan személyiségeket, akiknek "nemzetközi presztízse, szakmai elismertsége és morális szigorúsága fenyegetheti egy osztatlan hatalom létrehozását" - írják a szerzők.
A filozófusok elleni kormánytámadások - amelyek legfőbb célpontja Heller Ágnes - teljesen újfajta jelenség miatt aggasztóak a CIPH kutatói szerint: "olyan nacionalista rezsimek jelennek meg Európában, amelyeknek a kormányzati gyakorlata ... összebékíti az uniós normák tiszteletben tartását minden olyan dolog üldözésével a társadalomban, ami kivonni szándékozik magát a kötelező konszenzus alól, kezdve a kutatási és a véleményszabadsággal".
"A CIPH csatlakozik a Jürgen Habermas nyilatkozatával és az Amerikai Filozófiai Társaság nyílt levelével fémjelzett megmozduláshoz" - szögezik le a szerzők, megállapítva, majd biztatva: "Ha a filozófia ártatlan szórakozás lenne, az ellenségei nem akarnák ilyen megszállottsággal elhallgattatni. Ne okozzunk nekik csalódást, feleljünk nekik azzal, hogy minél többen megjelenünk hétfőn a magyar filozófusok támogatására!"
A CIPH meghívta Párizsba Heller Ágnest, akivel különböző politikai oldalakhoz tartozó európai képviselők és filozófusok, valamint a Libération újságíróinak közreműködésével nyilvános találkozót szervez hétfőn este az Odéon Színházban - áll a lapban.