2011. február. 26. 09:35 MTI Utolsó frissítés: 2011. február. 26. 09:33 Világ

Obama aláírta a líbiai kormány elleni szankciókat

Barack Obama amerikai elnök pénteken aláírta azokat a líbiai kormány elleni szankciókat, amelyeket a Fehér Ház helyezett kilátásba a nap folyamán.

Az egyoldalú pénzügyi szankciók alapvetően Kadhafi ezredesre és családjának néhány tagjára (az elnök három fiára és a lányára), valamint a kormányzati vezetőkre terjednek ki, az egyszerű líbiai állampolgárok kintlévőségeit nem érintik. Az amerikai pénzügyminisztérium még csütörtökön felszólította az amerikai bankokat, hogy kövessék megkülönböztetett figyelemmel azokat a pénzmozgásokat, amelyek összefüggésbe hozhatók az észak-afrikai országban zajló zavargásokkal és az ottani elit esetleges vagyonmentésével.
   
Az elnök azután hagyta jóvá a büntetőintézkedéseket, hogy pénteken több száz amerikai állampolgárt sikerült kimenekíteni Líbiából. A Fehér Ház indoklása szerint a szankciókat azért vezették be, mert a tripoli kormányzat továbbra sem hagyott fel az erőszakcselekményekkel.
   
A Fehér Ház a nap folyamán korábban bejelentette, hogy bezárja a tripoli amerikai nagykövetséget - de facto és megszakítja az országgal a diplomáciai kapcsolatokat - és további lépéseket fontolgat, nem kizárva a katonai fellépést sem.
   
Washington támogatja Líbia ENSZ-tagságának felfüggesztését valamint a Kadhafi-rendszer kizárását a világszervezet Emberi Jogok Tanácsából.
  
Washington hangsúlyozta, hogy a büntetőintézkedések nem a líbiai nép, hanem az észak-afrikai ország vezetője, Moammer Kadhafi ezredes és klánja ellen irányulnak.
   
New York-i értesülések szerint a Biztonsági Tanács 15 tagjának sikerült megállapodást elérnie a Líbia ellen bevezetendő első ENSZ-szankciók sorozatáról, amelyről legkésőbb helyi idő szerint szombaton tesznek hivatalos bejelentést.

Az arab válsággal kapcsolatos híreket kövesse itt!

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 06. 13:28

1945 után először ismét szélsőjobboldali vezetője lehet Ausztriának, Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyalhat

Az osztrák Szabadságpárt vezetője kapott felkérést a kormányalakításra a köztársasági elnöktől, miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások a jobbközép és a szociáldemokraták között Ausztriában. A jobbközép lecserélte a vezetőjét, az új hajlandó kormányalakításról tárgyalni a választáson győztes szélsőjobboldali párttal, az FPÖ-vel. A szélsőjobbnak az ölébe hullhat a hatalom, mert a politikai elit nem tudott túllépni a saját árnyékán. Váratlan külpolitikai győzelem ez Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak. Németországnak vészjelzés az osztrák belpolitikai fordulat.