2011. február. 22. 12:30 MTI Utolsó frissítés: 2011. február. 22. 14:07 Világ

Újabb per Seselj ellen Hágában a védett tanúk leleplezése miatt

Újabb per kezdődött kedden Hágában, a volt Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűncselekményeket vizsgáló Nemzetközi Törvényszéken Vojislav Seselj soviniszta szerb politikus ellen, mert közzétett olyan adatokat, amelyekből fény derült védett tanúk kilétére.

A szélsőjobboldali Szerb Radikális Párt vezetője hágai cellájában írt egyik könyvében és a honlapján 11 tanú nevét, foglalkozását és lakóhelyét hozta nyilvánosságra.
   
A vádlott előre megfontolt szándékkal, rosszindulatúan járt el - mondta az ügyész a keddi első tárgyalási napon.
   
Seselj - Slobodan Milosevic néhai jugoszláv elnök egykori szoros szövetségese - azzal védekezett, hogy a tanúk beleegyeztek abba, hogy névvel szerepeltesse őket. "Olyan emberek nevét tettem közzé, akik azt mondták, hamis tanúzásra kényszerítették őket" - mondta. Védőbeszédében még Kim Dzsong Il észak-koreai diktátortól is idézett. "Mindenkinek, aki elszántan harcol az igazságért és a szabadságért, késznek kell lennie, hogy feláldozza magát" - mondta.
   
Ez már a második per Seselj ellen védett tanúk személyazonosságának a felfedése miatt. Az elsőben - amelynek hatására a hágai törvényszék fokozta a tanúk védelmét - 2009-ben 15 hónap börtönbüntetésre ítélték. Az újabb perben akár hét év börtönt és százezer euró pénzbüntetést is kiszabhatnak rá.
   
A nyolc éve rács mögött lévő, börtönéből is aktívan politizáló 56 éves politikust öt éve tartó főperében azzal vádolják, hogy felelős az 1991-1994 között Bosznia-Hercegovinában és Horvátországban elkövetett súlyos háborús bűncselekményekért, gyilkosságokért, kínzásokért, erőszakos kitelepítésekért és vagyontárgyak (köztük egyházi javak) elpusztításáért. Ezekért a bűncselekményekért akár több évtizedes szabadságvesztést is kaphat.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.