2011. február. 18. 08:04 MTI Utolsó frissítés: 2011. február. 18. 10:48 Világ

Több ezer kormányellenes tüntető volt még az éjjel is a líbiai Bengázi utcáin

Péntek kora hajnalban még mindig több ezer tüntető volt a kelet-líbiai Bengázi utcáin az előző nap megtartott "harag napját" követően.

Csütörtökön a demonstrálók és a rendfenntartó erők közötti összecsapások után az orvosok 10 holttestet számláltak össze. Eközben a közeli al-Baidában öten vesztették életüket. Ennek a városnak az utcáin úgyszintén megjelentek péntek reggel a tüntetők, akik sátrakat is magukkal vittek, hogy letáborozzanak - jelentette a BBC. 

A két városban várhatóan pénteken temetik el az előző napi összecsapások áldozatait, és a szertartások újabb tiltakozó megmozdulásokba torkollhatnak. Az arab világot elöntő demonstrációs hullám a héten terjedt át Líbiára is, s először Bengáziban voltak szerdán hajnalban tüntetések, amelyet a rendőrség akkor is erővel oszlatott fel. 

Ezt követően az észak-afrikai ország több más városában is megmozdulások kezdődtek. A demonstrálók a tunéziai és az egyiptomi elnök megbuktatásából ihletet merítve a Líbiát negyven éve irányító Moammer el-Kadhafi rendszerét akarják megdönteni. A tüntetők politikai szabadságot, az emberi jogok tiszteletben tartását, és a korrupció felszámolását követelik. Kadhafi szerint azonban az országban valódi demokrácia van. Elemzők szerint kérdés, hogy a jelentős líbiai olajexport-bevételekből a kormány akar-e enyhíteni a társadalmi problémákon, csökkentve ezzel az egyiptomi mintájú felkelés kockázatát. 

A kormányellenes tüntetők mellett az utcára vonultak a rendszer támogatói is, akik Kadhafit éltető jelmondatokat skandáltak. A líbiai állami televízió olyan képsorokat is bemutatott, amelyeken a Kadhafit éljenző tömeg körbeveszi a "líbiai forradalom vezetőjének" lépésben haladó limuzinját Tripoliban. 

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.