2011. február. 15. 20:23 MTI Utolsó frissítés: 2011. február. 15. 20:16 Világ

Török diplomata a csatlakozásról: ''az EU-nak fel kell ébrednie''

Válságba kerülhet az Európai Unió és Törökország viszonya, ha Brüsszel nem tesz annak érdekében, hogy a török csatlakozás ügyét kilendítse a jelenlegi holtpontról - mondta egy magas rangú török diplomata kedden.

Ha Törökországnak nem sikerül megnyitnia egy újabb csatlakozási fejezetet a huszonhetekkel a magyar soros elnökség végéig, akkor már egy év telt el változások nélkül - jelezte a neve elhallgatását kérő tisztségviselő. "Ez pedig kétségkívül válsághoz vezetne" - tette hozzá. A diplomata némi iróniával megjegyezte, hogy az évek során a válság szó már közhellyé kopott a sokat látott uniós-török kapcsolatokban. "Az EU-nak fel kell ébrednie (...).Úgy gondoljuk, hogy legalább valamiféle gesztust tehetne Törökország felé" - figyelmeztetett a tisztségviselő.
   
Ankara 2005-ben kezdte meg a csatlakozási tárgyalásokat, de a folyamat több uniós tagállam - köztük a törököknek mindössze "különleges partneri" státuszt szánó Németország és Franciaország - ellenkezése, valamint a ciprusi helyzet és a reformok elégtelensége miatt megszakadt.
   
A tárgyalások során a 35 fejezetből eddig mindössze 13-at nyitottak meg. Legalább 8 fejezetet jegeltek amiatt, mert Törökország nem hajlandó nyitni az EU-tagállam Ciprusi Köztársaság felé. Ankara a törökök és a görögök között megosztott szigeten található Észak-ciprusi Török Köztársaságot ismeri el.
   
A diplomata szerint fontos, hogy a fennálló nehézségek ellenére szemmel látható haladást érjenek el. "Makacsok vagyunk (...). Nem mi leszünk az elsők, akik felállnak a tárgyalóasztaltól" - szögezte le.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.