A Berliner Zeitung az új magyar alkotmányról ír
A Berliner Zeitung Koronás köztársaság címmel közölt cikket kedden abból az alkalomból, hogy a magyar kormány a parlament elé terjesztette az új alkotmány tervezetét.
Frank Herold, az újság munkatársa szerint a himnusz első sorából vett bevezető mondat (Isten, áldd meg a magyart!) máris belpolitikai vitához vezetett az alkotmány szövegéről. A Fidesz nemzeti-konzervatívjai egyértelmű hivatkozást akarnak látni a kereszténységre és a szent koronára. Utóbbinak az lenne a szerepe, hogy a nemzet fölött állva az egész magyarságot jelképezze. "Ezzel Magyarország valami egyedülállót vinne véghez: köztársasági alkotmányt kapna, amely azonban a királyság jelképeire hivatkozik" - mutatott rá a cikkíró.
A tavalyi választásokon a partvonalra szorult baloldal és a liberálisok ezt elfogadhatatlannak tartják, amennyiben nem kerül be az alkotmányba az állam és egyház szétválasztása. Egyúttal azt is bírálják, hogy a tervezet gyengít több demokratikus ellenőrző szervet, köztük az alkotmánybíróságot. A bírálatok azonban nem sokat érnek, mivel a baloldal és a liberálisok már a vita megkezdése előtt elhagyták a terepet. A Fidesz kétharmados többsége miatt amúgy sem lett volna érdemi befolyásuk az alkotmány szövegére - érvelnek a két párt politikusai. A végeredmény szerintük úgyis egy felhatalmazási törvény lesz a jelenlegi kormány számára, amely saját nemzeti-konzervatív világképének pilléreit a következő választásokon túl is rögzíteni akarja a jogrendszerben. Így csak a neonáci Jobbik tárgyal majd a Fidesszel az alkotmányról - olvasható a cikkben.
A Berliner Zeitung munkatársa idézte Kövér Lászlót, "Orbán kormányfő egyik legközelebbi barátját", aki szerint a régi alkotmányból csupán egyetlen mondat marad meg: Magyarország fővárosa Budapest. A többit teljesen átírják. A magyar alkotmányban - jegyzi meg Herold -, nincsenek megváltoztathatatlan cikkek, például az alapvető jogokról. A kormány népszavazást sem tervez az új alkotmányról.