2011. február. 11. 19:20 MTI Utolsó frissítés: 2011. február. 11. 21:03 Világ

Nemcsak Mubarak bukott meg, hanem a kormány és a parlament is

Az egyiptomi fegyveres erők legfelső tanácsa le fogja váltani a kormányt, és felfüggeszti a parlament mindkét házának működését - jelentette az al-Arabíja hírtelevízió.

Az erről szóló közleményt rövidesen közreadják. Az ország irányítását átvevő katonai tanács élén Mohamed Huszein Tantáui védelmi miniszter áll - közölte a dubaji székhelyű televízió. Bejelentette lemondását az eddigi kormánypárt, a Nemzeti Demokrata Párt főtitkára, Hoszám Badrávi is.

Amr Musza, az Arab Liga egyiptomi származású főtitkára, akiből esetleg pályázik az ország elnöki posztjára, előre gondolkodik: "előre tekintek, arra, hogy nemzeti közmegegyezést építünk a következő ütemben. Itt a nagy lehetőség, kinyílt az ablak a fehér forradalom és az elnök lemondása nyomán" - mondta.

Ajman Núr, aki a második helyen végzett a 2005-ös elnökválasztáson, úgy vélekedett, hogy "a nemzet újjászületett, és a hadsereg megértette, hogy a civil uralom előkészítése a küldetése". "Ez a legnagyobb nap Egyiptom történetében, és nem fog megismétlődni... Már az átmeneti időszakra tekintünk, amely a civil államhoz juttat el bennünket, s ez a civil állam teljesíti jogos követelésünket, hogy szabad, civil országunk legyen" - mondta az al-Dzsazíra televíziónak.

Az ünneplés az egész országra kiterjedt, az emberek az utcákra özönlenek - tűnik ki a jelentésekből. Kairóban egymillió, Alexandriában 4-500 ezer ember ünnepel. Sokan istent dicsőítik "Allah akbar" kiáltásokkal. 

"Egyszerű" emberek véleménye

Serif el-Husszeini ügyvéd: El sem hiszem, hogy egy új elnököt is láthatok az életemben... semmi sem állíthatja meg az egyiptomi népet. Ez új korszak Egyiptom életében.

Ahmed a Kairótól délnyugatra lévő Fajjúmból, az elnöki palotánál: Hála istennek. Munkanélküli vagyok miatta, az élet borzalmas volt, az életem most kezdődik. Végre fellélegezhetünk.

Mohamed Abdel Baki munkás: Hála istennek, vége az igazságtalanságnak, az élet jó lesz.

Reda ar-Rubi, pék: Minden jobb lesz, de ha nem, újra kijövünk, és még több változtatást követelünk. Elég volt. Véget vetettünk minden igazságtalanságnak.

Szafvan Abu Sztat: Mostantól fogva, akárki is fog uralkodni, tudni fogja, hogy ez a nép hatalmas.

Ali al-Tajab fiatal tüntető: ez nemzedékünk legboldogabb napja.

Kórus a Tahrír (Szabadság) téren: Egyiptomi vagyok... Büszke vagyok Egyiptomra.

Ünneplő tömeg Kairóban. Szabadok
MTI

Izraelben zökkenőmentes átmenetben bíznak

Izraelben azt remélik, hogy az egyiptomi átmeneti időszak "zökkenőmentes" lesz Hoszni Mubarak elnök lemondása után - mondta Jeruzsálemben egy kormányzati forrás. "Reméljük, hogy a demokrácia felé történő átmenet Egyiptomban erőszak nélkül zajlik, s hogy a két ország közötti békeszerződés érvényes marad" - tette hozzá. "Ez a szerződés mindkét ország érdekét     szolgálja, s garanciát jelent a térség egészének stabilitása szempontjából" - mondta.

Izrael és Egyiptom 1979-ben kötött békeszerződést egymással, lezárva a két ország közötti háborúk sorozatát, s ez a szerződés azóta is érvényben van, lényegében garantálva a zsidó állam biztonságát.

Izrael éppen ezért aggodalommal nézte az elmúlt hetek egyiptomi tüntetéseit. Benjámin Ben Eliezer volt izraeli védelmi miniszter azonban egy pénteki tévényilatkozatában úgy vélte, hogy Mubarak azt tette, amit tennie kellett. "Az utca győzött" - tette hozzá. Az arab világ nagy részében ünneplés fogadta Mubarak távozását, s a Gázai övezettől Bejrútig tömegek özönlöttek az utcákra. 

A Gázai övezet örömmámorban úszik - jelentette a francia hírügynökség. A területet kormányzó Hamász radikális iszlám szervezet a "forradalom győzelmének kezdeteként"  üdvözölte Mubarak lemondását, miközben a terület lakosai levegőbe lövöldöztek, illetve tűzijátékkal ünnepeltek. A Gázai övezetnek közös határa van Egyiptommal, s a kairói vezetés az elmúlt években szigorúan korlátozta a határátkelést, illetve az áruk szállítását, feldühítve ezzel a helybelieket. A Hamász szóvivője fel is szólította az új egyiptomi vezetést, hogy azonnal oldja fel a Gázai övezet blokádját. 

Libanonban is ünnepeltek

Bejrútban alig néhány pillanattal Omar Szuleimán egyiptomi alelnök Mubarak lemondásáról szóló bejelentése után tűzijátékok fénye világította meg az eget, miközben az utcákon mindenütt dudáló autókat lehetett látni. A főként síiták lakta dél-bejrúti és dél-libanoni körzetekből pedig fegyverropogás hallatszott: az ünneplő emberek a levegőbe lőttek. A síita Hezbollah szervezet méltatta az egyiptomi nép "történelmi győzelmét". 

Irán szintén üdvözölte az egyiptomi fejleményeket. A teheráni külügyi szóvivő  szerint az egyiptomi emberek "nagy győzelmet" arattak. "Reméljük, hogy folytatva ezt az utat az egyiptomiak összes történelmi követelése megvalósul" - mondta. Nem sokkal korábban Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök egy - a francia hírügynökség által "messianisztikusnak" minősített - teheráni beszédben azt hangoztatta, hogy a Közel-Kelet hamarosan megszabadul az Egyesült Államoktól és Izraeltől. Az elnök az iráni iszlám forradalom győzelmének 32. évfordulóját ünneplő több százezer fős tömeg előtt mondott pénteken beszédet, s úgy vélte: hamarosan egy olyan, új Közel-Kelet jön létre, amelyben az elnyomóknak nem lesz semmilyen helyük. A síita Iránnak nincs diplomáciai kapcsolata a szunnita (s az elmúlt évtizedekben az Egyesült Államok szoros szövetségesének számító) Egyiptommal, illetve Tunéziával.

Kövesse az egyiptomi eseményeket percről percre a hvg.hu-n!

Hirdetés