Wikileaks: Szuleimán megpróbálta befeketíteni a Muzulmán Testvériséget
A Wikileaks oknyomozó portál birtokába jutott amerikai diplomáciai táviratok szerint Omar Szuleimán egyiptomi alelnök az elmúlt években igyekezett befeketíteni a Muzulmán Testvériséget, amellyel most tárgyalásra kényszerül.
A nagyköveti jelentésekből vasárnap nyilvánosságra került részletek szerint titkosszolgálati főnökként az amerikai diplomatákkal folytatott megbeszélésein azzal vádolta a testvériséget, hogy a fegyveres szélsőséges csoportok melegágya.
Ezek a vádak az egyiptomiakat nem lepik meg, ismervén a rendszer iszlamizmus ellenes állásfoglalását. Az amerikai diplomaták kétkedőnek mutatkoztak, amikor Szuleimán "mumusként" írta le a testvériséget. Őket inkább az érdekelte, hogy mi lehet a sorsa az Egyiptom és Izrael között 1979-ben megkötött békeszerződésnek, ha a szervezet politikai súlyra tesz szert.
Egy 2006. február 15-i jelentés szerint Szuleimán arról győzködte Francis Ricciardone nagykövetet, hogy a Muzulmán Testvériség 11 szélsőséges iszlamista szervezetet "nevelget", köztük a legnevesebbeket, az Iszlám Dzsihádot és a Dzsamáa Iszlámíját.
A Kairóba látogató FBI-főnöknek, Robert Muellernek ugyanabban az évben azt mondta, hogy a testvériség "nem vallási , sem pedig szociális szervezet, és nem politikai párt, hanem a három kombinációja". A "fő veszély szerinte az, hogy a csoport a vallást használja ki a közvélemény befolyásolására és mozgósítására".
Mueller kairói megbeszéléseinek előkészítésekor Ricciardone nagykövet azt írta, hogy "a tárgyalópartner megpróbálhatja úgy beállítani, hogy az elnök (George Bush) ragaszkodása a nagyobb demokráciához felelős bizonyos mértékben a Muzulmán Testvériség választási sikeréért". "Ezt azzal kell visszaverni, hogy ellenkezőleg, a testvériség felemelkedése jelzi az igényt a nagyobb demokráciára és a kormány átláthatóságára" - tanácsolta.
Egy 2007. októberi távirat szerint Szuleimán "különösen kemény irányvonalat követ Teheránnal kapcsolatban, és gyakran ördögökként utal az irániakra".