Szakértő: ha Egyiptom "bedől", beláthatatlan következményei lehetnek
Ha Tunézia után Egyiptom is "bedől", annak olyan beláthatatlan következményei lehetnek, amelyeket ma még megítélni sem lehet - hívta fel a figyelmet Búr Gábor Afrika-szakértő az MTI-nek adott interjújában.
Az ELTE docense szerint mivel Egyiptom meghatározó közel-keleti hatalom, ezért ha ott elszabadul a pokol, akkor az a térség számos más országára is könnyen átragad. "Ha Tunézia volt a kovász a kenyérben, akkor Egyiptom a szakajtó" - fogalmazott a szakértő, aki már január 20-án, a tunéziai jázminos forradalom kapcsán arról beszélt, hogy a példa ragadós lehet az arab világban.
Búr Gábor szerint az egyiptomi folyamatoknak hatása lehet a közel-keleti békefolyamatra, az egyiptomi-izraeli békére is. Ezzel utalt arra, nem kizárt, hogy az iszlamisták kerekednek felül.A szakértő szerint ma jósnak kellene lenni a helyzet, illetve a várható lehetséges következmények megítéléséhez. Jelezte: az Egyesült Államokban, Oroszországban, Kínában, Európában ma lázasan elemzik a történteket, azt hogy, mi várható.
Búr a legfrissebb egyiptomi események kapcsán úgy vélte, ha a hadsereg és a biztonsági erők Mubarak mögött maradnak, akkor lehet, hogy jelentős vérontás lesz. A történtek okairól szólva pedig arról beszélt: már régóta látni lehetett, hogy a középosztály lecsúszik, és gondok vannak; már a tanárok, mérnökök, orvosok sem voltak képesek megélni a szegénység miatt.
Egyiptomban legalább 74 ember veszítette életét a Hoszni Mubarak elnök lemondását követelő, napok óta tartó tüntetések során - jelentette a Reuters szombaton egészségügyi, kórházi forrásokra és szemtanúk adataira hivatkozva.