2011. január. 21. 16:18 Kocsis Györgyi Utolsó frissítés: 2011. január. 21. 16:17 Világ

Magyar EU-elnökség: az egyik cél már biztosan nem teljesül

Az uniós belügyminiszterek csütörtöki informális gödöllői ülésén lényegében eldőlt, hogy Románia és Bulgária nem csatlakozhat az Európai Unió úgynevezett schengeni övezetéhez a magyar EU-elnökség idején, jóllehet ez hangsúlyos pontként szerepelt a magyar elnökségi programban.

Thomas de Maiziere német belügyminiszter – az ülésen részt nem vevő francia kollégájának álláspontját is tolmácsolva – közölte uniós partnereivel, hogy Berlin és Párizs egyelőre nem támogatja a két új tagállam felvételét a belső uniós határokat kiiktató közösségi egyezménybe, és sejteni engedte, hogy a francia és a német kormány akár vétóra is készen áll ebben a teljes szavazategységet kívánó kérdésben, ha esetleg a magyar elnökség a voksolásig feszítené a témát.

Maziere úgy fogalmazott, hogy a „schengeni csatlakozás nem egyszerűen technikai ügy, hanem politikai is”, hangsúlyozva, hogy Romániának és Bulgáriának előre kell még lépnie a korrupció elleni küzdelemben és az igazságügyi reformban. Az EU külső határainak számító román határszakaszokon műszaki értelemben egyébként már megfelelőnek minősítették az uniós szakértők a kontrollt, Bulgária esetében viszont még azt sem, Románia azonban nem csatlakozhat a schengeni zónához egyedül, mert a román-bolgár határon nem lesz schengeni ellenőrzés.

Traian-Constantin Igas román belügyminiszter elfogadta a francia-német álláspontot, mondván, „tekintetbe kell vennünk a realitásokat és figyelnünk kell rá, hogy mit mond nekünk a többi tagállam”. A magyar elnökségnek a helyzettel való megbékélésére utal, hogy az elnökségi szóvivő szerint „teljes mértékben értik a francia és a német igényeket”, és június végére – vagyis a magyar elnökség lezárásáig – megpróbálják kidolgozni annak módját, hogy a francia és német követeléseknek hogyan lehet eleget tenni.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.