Orbán Viktor Strasbourgban kezdett megbeszéléseket
Orbán Viktor keddi tárgyaló partnerei közt van Martin Schulz szocialista és Guy Verhofstadt liberális EP-frakcióvezető, valamint Rebecca Harms és Daniel Cohn-Bendit, a zöldek két társ-frakcióvezetője.
Mint arról Szijjártó Péter, a kormányfő szóvivője tájékoztatta az MTI-t, Orbán Viktor keddi tárgyalópartnerei közt van Martin Schulz szocialista és Guy Verhofstadt liberális EP-frakcióvezető, valamint Rebecca Harms és Daniel Cohn-Bendit, a zöldek két társ-frakcióvezetője.
A miniszterelnök szerdán ismerteti az EP plenáris ülésén a magyar EU-elnökség programját. Előtte megbeszélést folytat José Manuel Barrosóval, az Európai Bizottság elnökével, illetve Jerzy Buzek EP-elnökkel. A tervek szerint a déli órákban Orbán, Barroso és Buzek közös sajtótájékoztatót tart.
A magyar EU-elnökség programismertetését megelőző hetekre a médiatörvény körüli vita nyomta rá bélyegét az unióban. Több EP-frakció - így a szocialisták, a liberálisok és a zöldek politikai csoportja - bírálta a törvényt, mert az szerintük veszélyezteti a médiaszabadságot.
Az EP szabadságjogokkal foglalkozó, valamint kulturális bizottsága hétfő este összevont rendkívüli ülést tartott, amelyen Neelie Kroes, a digitális ügyekért és a médiapolitikáért felelős EU-biztos elmondta: az Európai Bizottság - az EU fő végrehajtó testülete - tüzetesen elemzi a magyar médiatörvényt, alapvetően abból a szempontból, hogy az megfelel-e a média- és audiovizuális szolgáltatásokról szóló EU-irányelvnek. Az ülésen Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter vette védelmébe a jogszabályt.
A liberálisok és a zöldek az elmúlt napokban azt szorgalmazták, hogy az Európai Parlament határozatban fejezze ki elmarasztaló véleményét a magyar médiatörvényről. Javaslatukat nem csupán a néppártiak utasították el, hanem a szocialisták is arra az álláspontra helyezkedtek, hogy a jogszabály minősítésével meg kell várni az Európai Bizottság elemzésének eredményét. Schulz mindazonáltal a törvény visszavonására szólította fel Orbánt. Kedden viszont arról beszélt sajtótájékoztatóján, hogy jelen esetben az alaposság előnyt élvez a gyorsasággal szemben.
Hannes Swoboda, Schulz frakcióbeli helyettese mintegy az érem másik oldalát hangsúlyozta: szerinte az Európai Bizottságnak gyorsan, legkésőbb februárban el kell végeznie az elemzést, hogy az ügy ne terhelje hosszasan a magyar EU-elnökséget.
Alexander Lambsdorff liberális EP-képviselő úgy vélekedett kedden, hogy a törvényt az uniós végrehajtó testület elemzésének megszületéséig fel kellene függeszteni. Verhofstadt, a liberálisok frakcióvezetője keddi közleményében azt is szorgalmazta, hogy az Európai Bizottság tegyen uniós jogszabályalkotási javaslatot, amelyben megfogalmaznák a médiaszabadság minimális követelményeit.
Ulrike Lunacek, a zöldek frakciójának külpolitikai szóvivője hangot adott azon aggodalmának, hogy a hazájában kétharmados parlamenti többséggel rendelkező Orbán Viktor "autoriter magatartás irányába mozdul el". Kilátásba helyezte, hogy a szerdai plenáris ülésen "tevékenyen" fog fellépni a zöld frakció.
A néppárti EP-politikusok - akiknek pártcsaládjához a Fidesz is tartozik - azt hangsúlyozták nyilatkozataikban, hogy az előzetes ítélkezés helyett meg kell várni, miként értékeli végül jogi szempontból az uniós végrehajtó testület a magyar médiatörvényt.