2011. január. 17. 10:08 MTI Utolsó frissítés: 2011. január. 17. 10:07 Világ

Az eddigi legsúlyosabb ausztrál katasztrófa lehet az áradás

Az Ausztráliát november óta sújtó áradások eddig több ezer házat és vállalkozást tettek tönkre, nem kizárt, hogy ez lesz az ország történetének legtöbb kárt okozó katasztrófája - jelentette ki hétfőn az ausztrál államkincstár.

"Előfordulhat, hogy gazdasági értelemben ez lesz történelmünk legsúlyosabb katasztrófája" - mondta Wayne Swan, aki miniszterelnök-helyettes is. Hozzátette viszont, hogy még korai megvonni a veszteségek mérlegét. A mindent elsöprő áradásokat a november végi heves esőzések váltották ki. Swan szerint az újjáépítés éveket vehet igénybe. Ennek ellenére a kormány továbbra is azt ígéri, 2013-ig ismét szufficites lesz a költségvetés, bár most dollármilliókat költenek biztonsági intézkedésekre

"Az első intézkedések költségei természetesen jelentősek voltak. De nem szabad elfelejtenünk, hogy a gazdaságunk nagyon stabil, sok a jelentős beruházó és rendezett az államháztartás" - jelentette ki a kincstárnok.

Az áradások különösen súlyosan érintették az ausztrál gazdaság kulcságazatát, a bányászatot. Ennek egyik következménye, hogy a kohászathoz használt koksz ára elérheti az ötszáz dollárt tonnánként. December közepén még csak 250 dollárt kértek ugyanennyi kokszért. Az árvizek nem csak tárnákat öntöttek el, hanem zavarokat okoztak a vasúti közlekedésben, a kitermelt szenet nem tudják eljuttatni a kikötőkbe. A katasztrófa 46 bányát érint, amelyek az export 91 százalékát adják. 

Az árvíz hétfőre Dél-Ausztrália vidéki településeire is átterjedt, a hosszabb ideje elöntött Queensland tartományban pedig két újabb holtestet találtak. További 12 embert még mindig keresnek.

Hirdetés
hvg360 Rácz Gergő 2025. január. 15. 13:00

Világmegváltásból a pusztulat felé kanyarodik el az üzleti világ

A következő elnöki ciklus az Egyesült Államokban jelentős változásokat ígér politikai és a gazdasági világban egyaránt. Donald Trump lehengerlő győzelmére már most ugranak a cégek, joggal remélvén, hogy mostantól nem kell drága és macerás környezetvédelmi és szociális inkluzivitási kérdésekkel foglalkozni, hanem Trump filozófiájával összhangban a profitmaximalizálásra koncentrálhatnak.