2011. január. 13. 16:28 hvg.hu Utolsó frissítés: 2011. január. 14. 14:04 Világ

Bojkott a magyar elnökség ellen: lefújnának egy budapesti rendezvényt

Az Európai Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) európai parlamenti frakciójának tagjai egy Budapestre tervezett májusi találkozó Brüsszelbe való áthelyezésével tiltakoznának a magyarországi médiatörvény ellen – írja az EurActiv.

A szocialista EP-képviselők visszavonatnák a törvényt
Az európai szocialisták elnöke levélben kéri Orbán Viktort a médiatörvény visszavonására – tudta meg a hvg.hu. Amennyiben a soros elnökséget ellátó magyar kormány nem találja meg a közös hangot az EP második legnagyobb frakciójával, az igencsak megnehezítheti Orbánék dolgát. Tovább

A Liberális EP-képviselők a magyar elnökség bojkottját kezdeményezik című írás szerint az ALDE frakciója január 20-án, azaz jövő csütörtökön dönt arról, hogy Magyarországon kellene-e megtartani az eseményt. 

A szóban forgó rendezvény az EU és az afrikai, karibi és csendes-óceáni térség (ACP) közös parlamenti közgyűlése, amelyet az eredeti tervek szerint május 16-a és 18-a között tartanának Budapesten.

Az EU-ACP közgyűlés elnökhelyettese, a belga Louis Michel EP-képviselő az EurActiv szerint azután kérte egy különleges ülés összehívását, hogy luxemburgi kollégája, Charles Goerens neki írt levelében kritizálta a magyar médiatörvényt.

Goerens levelében a beszámoló szerint azt írta, hogy a médiatörvény „megsérti a az EU-tagállamok által elismert demokratikus alapelveket” és felteszi a kérdést, hogy a tervezett közgyűlésnek nem kellene-e „demonstrálnia szilárd ellenállását bármely olyan tagállammal szemben, amely nem alkalmazkodik az acquis communautaire (közösségi vívmányok – a szerk.) részét képező alapértékekhez”.

Polner Gergely, a magyar elnökség egyik brüsszeli szóvivője annak fontosságát hangsúlyozta, hogy a médiatörvénnyel kapcsolatos vitát elválasszák az uniós elnökségtől és az elnökségi naptárban szereplő eseményektől. Ezt a jelzést kapták egyébként a legtöbb EP-frakciótól is - fűzte hozzá. "Az elnökség mindig 27 tagállam nevében nyilatkozik, nem a kormányt, hanem a tagállamokat képviseli" - szögezte le az MTI beszámolója szerint a magyar szóvivő.

Az akciót kezdeményező Louis Michel EP-képviselő neve egyébként onnan lehet ismerős, hogy tíz évvel ezelőtt ő is arra sürgette az EU-t, hogy lépjen fel keményebben Ausztria ellen, ahol a Jörg Haider vezette szélsőjobboldali Szabadságpárt a kormánykoalíció tagja lett – emlékeztet az EuroActiv.

Az ACP és az EU évente két közös közgyűlést tart, az idei első, májusi csúcsot a tervek szerint november 21-23 között követi a második, Sierra Leone-ban.

Hirdetés