Kovács László: az EU nem akar botrányt, majd fél év múlva lép
Ha most szeretnénk csatlakozni az Európai Unióhoz, akkor azt kérnék tőlünk, hogy vonjuk vissza a törvényt és dolgozzuk át - mondta Kovács László az ATV Egyenes beszéd című műsorában hétfőn este a médiatörvényre, s annak nemzetközi visszhangjára utalva.
A szocialista politikus úgy véli, a mostani reakciók csak a felszínen szólnak a médiatörvénynek, de ezekben a véleményekben benne van "az elmúlt hónapok ballépéseinek sora", a független intézmények megszállása, ellehetetlenítése - fogalmazott az ATV műsorában.
Kovács László azt is kiemelte, hogy ugyan a kormány előszeretettel hivatkozik arra: nincs semmi olyan a magyar médiatörvényben, amely ne szerepelne más uniós országok jogszabályaiban, ez nem feltétlenül fedi az igazságot. Van olyan persze, hogy a miniszterelnök nevezi ki egy közmédium vezetőit, de ilyenkor nem egy pártjával szemben elkötelezett jelöltet választ, hanem független szakembert - mondta, hozzátéve: nem véletlen, hogy például Nagy-Britanniában a kormányváltások nem hozzák magukkal a BBC vezetésének cserélődését is.
A kérdésre, hogy milyen következménye lehet a mostani eseményeknek, azt mondta Kovács László: valószínűleg a soros elnökség hat hónapja alatt nem lép az EU, mert nem akar botrányokat, de azt követően minden olyan esetben, amely uniós szabályokat sért, számítani lehet eljárásokra. Ráérnek vele, hiszen az EU-integráció is több mint fél évszázados, júniusban is meglesz ennek a hatása - fogalmazott.
Azt mondta, ha most egy jótündér megkérdezné, hogy mi szeretne, ő azt válaszolná: Magyarország ellen ne legyenek szankciók, eljárások, inkább a miniszterelnök döbbenjen rá, hogy ha mindenki szembe jön az autópályán, akkor valószínűleg mi megyünk rossz irányba.
Az MSZP alelnöke szerint nincs az a párt, amelyik el tudná intézni, hogy olyan összehangolt kampány induljon egy ország ellen, mint ami az elmúlt napokban tapasztalható. Kovács ezzel arra reagált, hogy a Fidesz szerint a kormányt elmarasztaló, külföldi lapokban megjelent cikkek és politikusi nyilatkozatok mögött az MSZP állna.
Arra is kitért, hogy eddig egyetlen dicséret hangzott el a médiatörvénnyel kapcsolatban külföldről, miközben a kritikákkal kapcsolatban időről-időre felmerül, hogy az azokat megfogalmazók nem is olvasták a törvényt. Kovács László azt mondta: politikusként pontosan tudja, hogy a dicsérethez nem kell elolvasni egy-egy dolgot, de a bírálatot másképp nem lehet megfogalmazni.