2010. december. 21. 11:59 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. december. 21. 12:16 Világ

Kiszámolták, mikor hagyja le Kína az USA-t

Kína idén Japánt megelőzve a világ második legnagyobb gazdasága lett, de mikor hagyja le vajon az USA-t? Erre a kérdésre keresték a választ az Economist munkatársai, akik saját előrejelzésük mellett egy interaktív táblázattal az olvasóknak is megadták a lehetőséget, hogy felállítsák saját forgatókönyvüket.

A dollárban kifejezett kínai GDP növekedésének lehetséges pályái nemcsak a reálgazdaság növekedésétől, hanem az inflációtól és a jüan-dollár árfolyamtól is függnek – írják a lap szerkesztőségi blogjában az Economist munkatársai.

Szerintük az elkövetkező évtizedben az éves átlagos gazdasági növekedés 7,75 százalék lehet majd Kínában és 2,5 százalék az Egyesült Államokban, az infláció 4 és 1,5 százalék lehet a két országban, a jüan pedig évente három százalékot erősödhet. Mindezt figyelembe véve a lap szerint az ázsiai ország 2019-ben hagyhatja le az USA-t, már ami a gazdaság méretét illeti.

Persze sok múlhat a fent említett változók alakulásán, ezt az olvasók is tesztelhetik az Economist alábbi táblázatában, ahol a GDP-növekedés, az infláció és a jüan erősödésének általuk választott mértékét beírva alternatív évszámok jöhetnek ki.

Számoljon utána - klikkeljen a képre
economist.com

 

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.