2010. december. 21. 08:14 MTI Utolsó frissítés: 2010. december. 21. 10:09 Világ

Kevesebb embert ítéltek halálra Amerikában

2010-ben 12 százalékkal kevesebb embert végeztek ki az Egyesült Államokban mint 2009-ben, és az előző évekhez képest sokkal kevesebb vádlottat ítéltek halálra - derül ki egy halálbüntetés-ellenes csoport kedden nyilvánosságra hozott jelentéséből.

A Halálbüntetés Információs Központ (DPIC) a csökkenést annak tulajdonítja, hogy változott az amerikaiak hozzáállása a kivégzésekhez. Ugyanakkor az is igaz, hogy a méreginjekciókhoz szükséges egyik anyag sem volt mindig beszerezhető az idén.

"Akár a halálbüntetés drágasága miatt, akár azért, mert fennáll a lehetősége, hogy ártatlanul végeznek ki valakit, vagy mert méltánytalan az eljárás, akár egészen más okokból, de az ország egyre inkább eltávolodik a halálbüntetéstől" - mondta Richard Dieter, a DPIC igazgatója, a jelentés szerzője.

Idén összesen 46 kivégzést hajtottak végre Amerikában, ebből 17-et Texasban. Tavaly még 16 államban 52 embert végeztek ki, 1999-ben pedig több, mint kétszer ennyit - áll a szervezet jelentésében. A kivégzések száma hagyományosan Texasban és Virginában a legmagasabb, itt hajtották végre az 1976 óta történt kivégzések több mint felét. Ugyanakkor idén Texasban is jelentősen csökkent a kivégzések száma tavalyhoz képest. A DPIC szerint ez annak köszönhető, hogy 2005 óta a déli államban is lehetséges tényleges életfogytiglani börtönbüntetést kiszabni.

Az egyik ok, amiért sok kivégzés későbbre halasztódott, hogy nehézségek adódtak a méreginjekció beadáshoz az előírások szerint szükséges altatószer, a sodium thiopenthal beszerzésében. A szóban forgó, erős és gyors hatású altatószer kizárólagos gyártója az Egyesült Államokban az illinoisi Hospira nevű vállalat legkorábban januárra ígéri a sodium thiopental újbóli előállítását. A szer hiánya miatt 40 kivégzést függesztettek fel - olvasható a jelentésben.

Az Államügyészek Országos Szövetsége (NADA) szerint viszont az is csökkenti a végrehajtott halálbüntetések számát, hogy sok család kéri a tényleges életfogytiglan elfogadását a vádlóktól. Ennek oka, hogy az ítélet és a kivégzés között a fellebbezési rendszer miatt hosszú évek telhetnek el bizonytalanságban, ezért a kegyelem lehetősége nélküli életfogytiglan biztosabb lezárását jelenti az ügynek, és ez "néha felfoghatóbb" a családok számára - mondta Scott Burns, a NADA vezetője.

A DPIC becslései szerint 114 elítélt kerül 2010-ben a siralomházba. Ennél 1976 óta csak tavaly szabtak ki kevesebb halálbüntetést. 2010 elején összesen 3261 ember várta kivégzését az amerikai börtönökben.

Hirdetés