A médiatörvény elleni mai tüntetésről ír a Financial Times
A tervezett médiatörvény, illetve a törvénytervezet által túlzott hatalommal felruházott Médiatanács ellen szerveznek tiltakozást magyarországi tüntetők hétfő estére a Szabadság térre – írja a Financial Times, amely vasárnapi cikkében összefoglalja a tervezet elleni kritikákat és idézi a törvény védelmében megszólaló kormányhivatalnokokat is.
A hétfői demonstráció hozzávetőleg ezer résztvevője szerint a médiatörvény tervezete túlzott hatalommal ruházza fel az öttagú – csak a Fidesz által delegált tagokból álló – Médiatanácsot, amelynek hatáskörébe tartozik majd többek között az általa „politikailag kiegyensúlyozatlannak” talált, illetve az „emberi méltóságot” megsértő kiadók, illetve műsorszórók elleni vizsgálódás és a bírságolás.
A lap szerint a tervezet ellenzői a tévék esetében 200 milliós, a napilapoknál pedig 25 milliós maximális bírságot túlzottnak találják. A pénzbírságok miatt az újságírók és kiadók öncenzúrát gyakorolhatnak, amely elhallgattathatja a független médiát – írja a Financial Times Kálmán C. György irodalomtörténészre és kritikusra hivatkozva.
„A vizsgálatokat végzők bármiféle felhatalmazás nélkül eljöhetnek az irodánkba, és megvizsgálhatják a papírjainkat. Ha olyasmit látnak a lapban, amit nem tartanak igaznak, idejöhetnek és úgy vizsgálhatnak, ahogy akarnak” – idézi a lap Rényi Pál Dánielt, a Magyar Narancs újságíróját. Ez „a jogszabályok teljes félreértése” – reagált a lapnak Lapsánszky András, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) jogi igazgatója.
„Nem változtatunk a stílusunkon, bár több időt tölthetünk a kritikus mondatok megvitatásával” – mondta a lapnak a Magyar Narancs újságírója. „Szégyellem magam Magyarország miatt. Ez nem európai vagy 21-ik századi (kormányzati eljárás).”