Világ MTI 2010. december. 10. 14:28

Jelképesen adták át a Nobel-békedíjat Liúnak

Oslóban pénteken jelképesen átadták a Nobel-békedíjat Liu Hsziao-po bebörtönzött kínai ellenzékinek.

Mivel a pekingi hatóságok még azt is megakadályozták, hogy legalább Liu a hozzátartozói elmehessenek az átadásra, az ünnepségen egy üres székre helyezték a Nobel-emlékérmet. A kínai hatóságok tavaly tizenegy év börtönre ítélték „államellenes felforgatás” vádjával az 54 esztendős irodalomkritikus Liút, aki az ország egyik legismertebb ellenzéki személyisége.

Üresen maradt a díjazott széke
MTI/EPA

A Nobel Bizottság közleményében arra hívta fel a figyelmet, hogy ha Kína nem szerez érvényt a teljes körű emberi jogoknak, akkor gazdasági és társadalmi válsággal kell szembesülnie, aminek következményei lesznek az egész világra nézve. A bizottság elnöke, Thorbjorn Jagland elmondta, hogy Liu 1989 "elvesztett lelkeinek" ajánlja a Nobel-díjat. 1989-ben a kínai hadsereg brutálisan lépett fel a pekingi Mennyei Béke terén a demokráciát követelőkkel szemben. Szemtanúk beszámolói szerint több százan vesztették életüket.

A pénteki ünnepségen Liv Ullmann norvég színésznő olvasott fel abból a beszédből, amelyet Liu mondott el tavalyi perében. "Nincsenek ellenségeim, és nincs bennem gyűlölet. Nem ellenségem a rendőrség, amely megfigyelt, letartóztatott és kihallgatott. Nem ellenségeim az ügyészek sem, akik vád alá helyeztek, sem a bírák, akik engem elítéltek. Bár semmiképpen nem tudom elfogadni a megfigyelést, a letartóztatást, a vád alá helyezést és az ítéleteket, tiszteletben tartom az Önök foglalkozását és integritásukat..." - mondta Liu. "A gyűlölet elsorvasztja az ember értelmét és lelkiismeretét" - fűzte hozzá, majd arról a meggyőződéséről beszélt, hogy országa politikai fejlődése nem áll meg és hogy hisz a szabad Kína eljövetelében. 

Liu most megjelent kötete egy hongkongi könyvesboltban
MTI/EPA

Barack Obama amerikai elnök pénteken sajnálkozásának adott hangot, hogy sem Liu, sem felesége nem lehetett jelen az oslói ünnepségen és felszólította Pekinget, tegyen többet a demokrácia kiépítésére, és minél előbb engedjék szabadon Liut. A díjátadó ceremóniát mintegy húsz ország bojkottálta. Szerbia az utolsó pillanatban úgy döntött, hogy a korábbi döntéssel szemben mégis képviselteti magát Oslóban. "Egy tanácskozást követően Mirko Cvetkovics miniszterelnök úgy döntött, hogy Szerbia képviseletében Sasa Jankovics emberi jogi ombudsmant elküldi Oslóba" - jelentette pénteken a Tanjug hírügynökség. Néhány órával a díjátadó előtt Kínában a hatóságok blokkolni kezdték a külföldi tévék - a CNN, a BBC és a TV5 - adását.

A Nobel-békedíj oklevele
MTI/EPA

Az idei Nobel-békedíj odaítélése nem Kína ellen irányuló gesztus - mondta még csütörtökön Thorbjörn Jagland. A díj a Nobel Bizottság elnöke szerint a kínai nép dicsőségére válik, szerinte figyelemre méltó a kínai gazdasági fejlődés, de - mint hangoztatta - nyomást kell gyakorolni az ázsiai országra, hogy politikai reformokat is megvalósítson és nyisson a civil társadalom. A norvég bizottság október 8-án döntött arról, hogy az idei díjban a bebörtönzött kínai ellenzéki részesül. A döntés alaposan felbőszítette Pekinget és a kínai hatóságok azóta igyekeznek Norvégiát kellemetlen helyzetbe hozó intézkedéseket hozni. Kétoldalú találkozókat mondtak le és befagyasztottak egy szabadkereskedelmi projektet is.

Kína emellett saját békedíjat hozott létre: a Konfuciusz-díjat azért alapították, hogy a "kínai nép békés szellemiségének közvetítője legyen". A Konfuciusz-békedíj első kitüntetettje Lien Csan, Tajvan korábbi alelnöke, s a nacionalista Kuomintang párt tiszteletbeli elnöke lesz. Nyolc jelölt közül választották ki, akik között olyan neves személyiségek vannak, mint például Bill Gates amerikai milliárdos, Nelson Mandela volt dél-afrikai és Jimmy Carter volt amerikai elnök, Mahmud Abbasz palesztin elnök és a pancsen láma, a tibeti buddhista vallás második számú vezetője. Közülük néhányan már megkapták a Nobel-békedíjat, vagy jelölték őket erre az elismerésre.

Hirdetés
Itthon Lengyel Tibor 2025. január. 08. 15:15

Orbán indiai csodadoktor kalauzánál 2 millió is lehet egy tisztítókúra, mégis milliárdos veszteséget halmozott fel a cége

Az ájurvédikus gyógyító, Krishna Kumar Gattyán Györggyel közös életmódcége masszázst, gyógyteát és tisztítókúrát árul, de kezdettől fogva veszteséges. Kumar saját cége még inkább: milliárdos mínuszt görget maga előtt, igaz, nemrég ezt a lyukat betömte. Gattyán a veszteségek ellenére megtartja a tulajdonrészét, és az is kiderült, miért éppen Kumarral állt össze.