2010. december. 08. 06:07 MTI Utolsó frissítés: 2010. december. 08. 05:36 Világ

Új taktika: az USA nem fogja ellenezni az izraeli telepépítést

Az Egyesült Államok más taktikát választ a palesztin-izraeli békefolyamat kezelésében. Ennek részeként hagyják Izraelt telepeket építeni.

Az Egyesült Államok felhagyott azzal a gondolattal, hogy rávegye Izraelt a ciszjordániai zsidó telepépítkezések befagyasztására, és ezentúl a konfliktus "központi problémáira" koncentrál - közölte a Fehér Ház egyik névtelenül nyilatkozó tisztviselője kedden.

A jövő héten várják Washingtonba a palesztin és az izraeli tárgyalókat, hogy a külügyminisztériumban megvitassák velük az új megközelítést, amellyel hátat fordítanak a Barack Obama amerikai elnök által szeptemberben meghirdetett stratégiának - erősítette meg Philip Crowley amerikai külügyi szóvivő.

Crowley rámutatott, hogy hasztalan próbálták meg rábírni Izraelt az építkezési tilalom felújítására, amellyel megteremtették volna a feltételeket a folyamatos és érdemi tárgyalások újrafelvételére. Jelentős erőfeszítések után arra a következtetetésre jutott Washington, hogy ez nem teremti meg a közös célnak, azaz a keretmegállapodás megkötésének elérését - mondta, hozzátéve, hogy szó sincs stratégiaváltásról, hanem a taktika változik meg.

Egy magas rangú amerikai diplomata újságíróknak Izraelben szintén úgy fogalmazott, hogy "nem ez a megfelelő időpont a közvetlen (izraeli-palesztin) béketárgyalások felújítására az építkezési moratórium meghosszabbítása révén".

A palesztinok a közvetlen tárgyalások folytatásáért cserébe azt követelik, hogy az izraeli kormány hosszabbítsa meg a telepépítésekre meghirdetett, szeptember végén lejárt moratóriumot. Az amerikai diplomáciai heteken át keményen küzdött azért, hogy meggyőzze Izraelt, amely azonban csak a ciszjordániai telepek esetében hajlana a tilalom három hónapra történő meghosszabbítására, Kelet-Jeruzsálemről hallani sem akar.

Amit Washington "taktikaváltásként" emleget, elutasítva annak kimondását, hogy egyszerűen és színtisztán kudarcba fulladtak erőfeszítései, mindössze három hónappal azután következett be, hogy a Fehér Házban ünnepélyes körülmények között - Obama, Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő és Mahmúd Abbász palesztin elnök jelenlétében - felújították a közvetlen béketárgyalásokat. Obama akkor annak a reményének adott hangot, hogy a végleges megállapodást egy éven belül megkötik a felek. Az izraeli telepespolitika körüli viták és a tárgyalási folyamat összeomlása nyomán igencsak kétséges ennek a menetrendnek a tarthatósága.

A Fehér Háznak több oka is volt arra, hogy felhagyjon a közvetlen tárgyalások folytatásának erőltetésével. Nevük elhallgatását kérő amerikai tisztviselők közölték, hogy a kudarc nyomán Washington a közvetett tárgyalások indítványozását fontolgatja. A következő hetekben arról próbálják meg meggyőzni az izraeli és a palesztin felet, hogy amerikai közvetítéssel a konfliktus alapkérdéseire - a palesztin menekültek visszatérésének joga, a határok kijelölése és Kelet-Jeruzsálem státusa - összpontosítsanak.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.