Kutatás: a meleg fiatalokat gyakrabban büntetik meg
A különféle kihágást elkövető tizenévesek közül nagyobb valószínűséggel büntetik meg azokat, akikről úgy tudják, hogy homoszexuális vonzódásuk vagy kapcsolatuk lehet - állítják amerikai kutatók.
A Yale Egyetem munkatársainak tanulmánya - amelyben 15 ezer diák adatait dolgozták fel - hétfőn jelent meg a Pediatrics című szakfolyóirat online kiadásában .A kutatók úgy találták, hogy a leszbikus, meleg vagy biszexuális fiatalokat ugyanannyi kihágásért gyakrabban rúgták ki az iskolájukból, többször állították meg őket a rendőrök, és felnőttként nagyobb valószínűséggel ítélte el őket bíróság. "A leszbikus, meleg vagy biszexuális fiatalokat szemelik ki a büntetésre. Célzott lépésekre van szükség ezeknek a megkülönböztetéseknek az elkerülésére" - mondta Kathryn Himmelstein kutató.
Korábbi kutatások azt mutatták, hogy eltérő szexuális orientációjuk miatt az érintett fiatalok negyede hagyja el otthonát, és ennél még nagyobb arányban szenvednek el családi erőszakot vagy zaklatást társuktól. Mindezek miatt sokan válnak hajléktalanná, depresszióssá vagy követnek el öngyilkosságot.
Adatgyűjtésükbe a Yale kutatói 15 ezer diákot vontak be, akik az 1994-1995-ös tanévben a 7-12. évfolyamba jártak iskolájukban. Az interjúkat a kamaszok otthonában folytatták le, ahol az anonimitást lehetővé téve a válaszokat egy számítógép adatbázisába vihették be közvetlenül a megkérdezettek. Hét év elteltével újra felvették a kapcsolatot a résztvevőkkel, és megkérdezték őket az első felmérés óta lezajlott eseményekről.
Nem heteroszexuálisnak azokat a fiatalokat tekintették a kutatás szempontjából, akik saját bevallásuk szerint vonzódtak a saját nemükhöz, kapcsolatuk volt saját nemükhöz tartozóval, vagy leszbikusként, melegként, illetve biszexuálisként azonosították magukat. A felmérés elemzésekor kiderült, hogy hasonló súlyú kihágásért vagy helytelen viselkedésért a heteroszexuális diákok 7 százalékát csapták ki az iskolából, míg a nem heteroszexuálisok 10 százalékát. Az első csoportba sorolt fiatalok 21 százalékát állította meg rendőr, míg a második csoportban lévők 26 százalékát. Az eltérő büntetések hátterében lévő okokat nem azonosították a kutatók, mint Himmelstein hangsúlyozta: "mi csak megmutattuk, hogy ezek az egyenlőtlenségek léteznek.