"Irán és Szaúd-Arábia tagsága egyszerűen vicc"
Irán más ázsiai országok mögött messze lemaradva nem került be szerdán annak az új ügynökségnek a vezető testületébe, amelyet az ENSZ hozott létre a nők helyzetének javítása érdekében.
A Világszervezet júliusban döntött úgy, hogy összevon négy, a nők problémáival foglalkozó testületet. Az újonnan felállított ENSZ-ügynökség 41 országot tömörítő vezető testületében az ázsiai országok 10 helyet kaptak, de a jelöltek száma 11 volt, mert Kelet-Timor néhány nappal ezelőtt bejelentette, hogy pályázik a testületi tagságra. Az ENSZ Gazdasági és Szociális Bizottságában megtartott szavazáson Irán 19 vokssal az utolsó lett az ázsiaiak között, a 36 szavazatot elnyerő Kelet-Timortól messze lemaradva.
Susan Rice amerikai ENSZ-képviselő üdvözölte az eredményt, közölve: "nem titkoltuk azt a véleményünket, hogy Irán bekerülése a testületbe szerencsétlen kezdete lenne a testület munkájának... és úgy érezzük, hogy a mai eredmény nagyon jó".
A Nobel-békedíjra jelölt iráni Sirin Ebadi úgy nyilatkozott, hogy "olyan országok tagsága, mint Irán és Szaúd-Arábia, egyszerűen vicc". A voksolásban közrejátszhatott az, hogy Iránban házasságtörés miatt megkövezésre ítéltek egy nőt, s ez nagy nemzetközi tiltakozást váltott ki.
Bekerült ugyanakkor a testületbe több olyan ország, amely a nők jogai terén nem sokkal, vagy semmivel sem jár Irán előtt. Tag lett például Szaúd-Arábia, ahol nők nem vezethetnek gépkocsit és ki vannak tiltva több férfiak által látogatott helyről, s a Kongói Demokratikus Köztársaság, ahol a nők elleni erőszak széles körben alkalmazott háborús eszköz.
A vezető testület európai tagjai közé bekerült Magyarország is.