2010. november. 10. 19:41 MTI Utolsó frissítés: 2010. november. 10. 19:22 Világ

Amerika keleti partjainál robbant volna az Angliában talált pokolgép

Az Egyesült Államok keleti partvidéke felett robbant volna fel az a pokolgép, amelyet a minap találtak egy teherszállító repülőgép gyomrában az egyik angliai repülőtéren - közölte az eddigi vizsgálatok eredményét összegezve szerdán este a Scotland Yard.

A szerkezetet, amelyet nyomtatókban használatos festékpatronokba rejtettek, a közép-angliai East Midlands repülőtéren - a legnagyobb brit légi teheráru-elosztó központban -, a UPS csomagtovábbító vállalat MD-11-es teherszállító repülőgépének rakományában fedezték fel október végén. A gép Jemenből érkezett és Chicagóba tartott.

A Scotland Yard terrorelhárító különleges ügyosztályának szakértői - a rendőrség szerdai bejelentése szerint - megállapították, hogy ha a pokolgép működésbe lépett volna, a robbanás október 29-én, brit idő szerint délelőtt fél 11-kor - közép-európai idő szerint fél 12-kor - következett volna be, amikor a repülőgép Amerika keleti partjai felett járt.

A szerkezetet előző éjjel találták meg az angliai repülőtéren, ahol a gép üzemanyag-felvétel céljából leszállt. Repülési szakértők már a pokolgép fellelése után hangot adtak annak a véleményüknek, hogy a készítőinek magas műszaki tudásáról tanúskodó robbanószerkezet minden bizonnyal út közben lépett volna működésbe, és ebből a szempontból óriási szerencse volt, hogy a repülőgép köztes technikai megálló nélkül nem tudta megtenni a Jemen és Chicago közti távolságot, mert így időben el lehetett távolítani a raktérből az "átalakított" patronokat.

A brit elhárítás (MI5) - állítólag szaúdi hírszerzési forrásoktól - információt kapott a merényletkísérletről, és ennek alapján találták meg a gyanús rakományt az MD-11-es fedélzetén.

Hasonló - szintén Jemenben feladott - pokolgépet találtak Dubajban is egy repülőgép rakterében. Az incidens nyomán terrorriadó volt több európai és amerikai repülőtéren, és a hatóságok számos teherszállító repülőgépet átvizsgáltak.

A brit kormány az eset után elrendelte, hogy 500 grammnál nagyobb súlyú festékpatronok légi csomagszállítmányként nem vihetők be Nagy-Britanniába, illetve onnan ki, sőt e festékpatronok tranzitszállítmányként sem érinthetnek brit repülőtereket. Ez utóbbi tilalom alól csak olyan ismert légi szállítmányozó cégek kaphatnak mentességet, amelyeknek biztonsági ellenőrzési eljárásait előzőleg a brit közlekedési minisztérium elfogadja.

Nagy-Britannia a Jemenben és Szomáliában feladott légi teherszállítmányok nagy-britanniai fogadására teljes tilalmat rótt ki. A kormány azzal az indokkal terjesztette ki e tilalmat Szomáliára, hogy az al-Kaida terrorszervezet jemeni szárnya és a Szomáliában tevékenykedő terrorcsoportok kapcsolatban állnak egymással, és a szomáliai főváros repülőterének biztonsági ellenőrzése "aggályos".

Hirdetés
Világ Földes András 2024. december. 27. 16:27

Libanonban értettem meg, hogyan durvulhatott be ennyire a Közel-Kelet - Földes András videója

Hogy történhetett, hogy Izrael Libanont bombázta, de Szíriában dőlt meg a rezsim? A legfeszültebb időszakban utaztam az ostromlott országba, ahol közelről láttam a Hezbollah elleni háborút. Miért támogatja a libanoniak egy része Izraelt? Hogyan ejtette túszul a Hezbollah egész Libanont? Hogy lehet kilőni egyetlen emeletet egy toronyházból? Szellemvárosokban forgattam, ahol nem csak a bombázásoktól, de a lincselésre kész lakóktól is tartani kellett. Nézze meg Földes András teljes riportfilmjét.