Észak-Korea szintjére süllyedhet az amerikai törvényhozás a női képviselők számát tekintve
Észak-Korea szintjére süllyedhet az amerikai törvényhozás a női képviselők számának tekintetében, ha az előrejelzésekben szereplő tendenciák a keddi választás során is beigazolódnak. Két nappal a kongresszusi választások előtt úgy tűnik, hogy a nők aránya a Kongresszusban 1978 óta először csökkenni fog.
Elég, ha csak öttel kevesebb hölgy ül majd a kongresszusban az időközi választások után, s Amerika már így is Albánia mögé, Észak-Koreával és Burkina Faso-val egy helyre kerül a listán.
Pedig idén a női képviselő-jelöltek száma rekordot ért el a republikánusok berkeiben az előválasztásokon. Valószínűleg Sarah Palin volt alaszkai kormányzó és alelnökjelölt példája buzdította fel a 128, általa “mamamacinak” nevezett asszonyt az indulásra. Palin szereti hangsúlyozni, hogy ultra-konzervatív, jól ismert jelöltjei úgy védelmeznék hazájukat, mint egy anyamedve a kicsinyeit. Csak az a probléma, hogy a női indulók kétharmada már az előválasztásokon elvesztette a csatát.
A demokrata oldalon az előválasztásokon induló női politikusok száma 2006-hoz és 2008-hoz képest kissé csökkent. Ráadásul az előválasztásokról olyan hölgyek kerültek ki győztesen, akik nem számíthatnak nagy népszerűségre a republikánusoknak kedvező politikai közhangulatban.
“Elég sok nő vágott neki idén a megmérettetésnek, de sajnos demokrata színekben indulni most inkább balszerencse” - mondta a Rutgers egyetem Amerikai Nők a Politikában Központjának igazgatónője, Debbie Walsh.
A gazdasági válság szintén rontja a női jelöltek esélyeit, mivel a választók sokszor azt gondolják, hogy a nők nem annyira értenek a gazdasági kérdésekhez, mint a férfiak - magyarázta az USA Today című újságban Celinda Lake kutató, a Demokrata Párt tanácsadója.
A női jelölteket segítő egyik szervezet, a Nők Kampányfóruma (WCF) aggasztónak nevezte a helyzetet, és úgy döntött, ideiglenesen bezárja az irodáit, hogy így felszabaduló emberei inkább a helyszínen segítsék a képviselőnő-jelölteket, azok pártállásától függetlenül.