Mikrocsipet akart venni a Ferihegyen elfogott két kínai
Az amerikai hatóságok nemzetközi elfogató parancsot adtak ki a fegyverkereskedelmi szabályok megsértése miatt két kínai állampolgár ellen, akiket a Ferihegyi repülőtéren elfogtak; Washington a kiadatásukat kéri, a budapesti kínai nagykövetség konzuli segítséget nyújt nekik - írja a China Daily című angol nyelvű napilap szerdán.
A két kínai férfit, Hszian Hung-vejt (Xian Hongwei) és Li Lit minden valószínűség szerint amerikai ügynökök csalták Magyarországra, mivel - a lap forrásai szerint - vélt üzleti partnerük Budapesten adott nekik találkozót. Mielőtt azonban szeptember elsején reggel a vámvizsgálaton átestek volna, a magyar hatóságok már őrizetbe vették őket.
Az ügyet hétvégi számában már megszellőztette a Legal Daily, a kínai igazságügyi tárcához tartozó napilap, amely úgy tudja, az amerikai hatóságok már június 9-én kiadták a nemzetközi elfogatóparancsot a két kínai állampolgár ellen, s augusztus 25-én külön kéréssel fordultak a magyar hatóságokhoz őrizetbe vételük, kiadatásuk és annak érdekében, hogy az Egyesült Államokban bíróság elé állíthassák őket. A vád ellenük: az amerikai védelmi törvények megsértése.
A Legal Daily beszámolója szerint Hszian, aki informatikus, még 2008-ban kapcsolatba lépett a British Aerospace (BAE) vállalattal, azzal a szándékkal, hogy beszerezzen a cégtől egy általa gyártott microchipet. Az ügyben később egy Malcolm Lee nevű emberhez irányították. A tudósításból kiderül: a következő 17 hónapban Lee, valamint Hszian és Li gyakori kapcsolatban volt egymással, de Lee mindvégig elhárította a BAE termékeinek értékesítését Pekingbe. Lee végül felajánlotta a személyes találkozót, aminek helyszínéül Magyarországot jelölte meg. A két férfi ekkor utazott Budapestre, ahol a magyar rendőrség már várta őket. A cikk szerint a két férfi később megtudta, hogy Lee amerikai titkos ügynök.
A lap úgy tudja, Hszian és Li számára csak a bíróságon derült ki, hogy az amerikai fegyverkereskedelmi szabályok megsértésével gyanúsítják őket, mivel a csúcstechnológiát képviselő termék, amelyet vásárolni szerettek volna, szerepel az amerikai Nemzetközi Hadianyag-kereskedelmi Szabályzat (ITAR) listáján.
Kína magyarországi nagykövetségén a China Dailynek azt mondták, hogy minden diplomáciai erőfeszítést megtesznek az őrizetben lévők jogainak védelmére. Még nem tisztázott, hogy a két férfit valóban kiadják-e az Egyesült Államoknak, de konzuli segítséget kapnak, és hozzátartozóikkal is kapcsolatba léphettek - közölte Jang Ta-liang (Yang Daliang) nagykövetségi szóvivő.
A lapértesülések szerint a kínai állampolgárok őrizetbe vételének másnapján egy nyomozási bíró elrendelte kiadatási őrizetbe helyezésüket. A Legal Daily kitér arra is, hogy a két férfi a bírói tárgyalás előtt nem léphetett kapcsolatba a kínai külképviselettel, el kellett fogadniuk a hivatalból kirendelt ügyvédet, és minden független jogsegély nélkül alá kellett írniuk egy magyar nyelvű dokumentumot.