A Neue Zürcher Zeitung Orbán Viktor politikájáról ír
Orbán Viktor politikájáról közölt cikket a Neue Zürcher Zeitung nemzetközi kiadásának szombati számában.
Budapesti keltezésű írásának címe szerint a tekintélyes svájci lap ausztriai és magyarországi tudósítója, Charles E. Ritterband "homályosnak" látja a miniszterelnök gazdaságpolitikai koncepcióját. Régi populizmus új államférfiúi köntösben - állt az alcímben. Az "egyre autokratikusabban kormányzó magyar miniszterelnök egyre nagyobb népszerűségnek örvend" - fogalmazott a bevezetőben.
Orbán Viktor második gazdasági akciótervről szóló beszédéről beszámolva felidézte, hogy a kormány válságadókat készül bevezetni. Az eladósodás és a megszorítások politikájának véget kell vetni. Meg kell akadályozni az államadósság növekedését, egyúttal biztosítani kell, hogy az ország ne szoruljon nemzetközi hitelezőkre. A miniszterelnök ismét elkötelezte magát a 3,8 százalékos idei és a 3 százalékos jövő évi hiánycél mellett és kijelentette, hogy élénkíteni kell a gazdasági növekedést. "Azt a kérdést, hogy miként fogja ezt a mutatványt népszerűtlen intézkedések nélkül végrehajtani a kormány, nyitva hagyta" - vélekedett a szerző. Végül Orbán Viktor "egy populista megjegyzésről sem akart lemondani: egymillió munkahellyel és egymillió gyermekkel többre van szükség Magyarországon" - írta.
Paul Lendvai ausztriai publicista nemrég megjelent könyvében azzal érvelt, hogy a Fidesz a választási rendszer többségi erőviszony irányába ható jellemzőinek köszönheti kétharmados parlamenti többségét, s hogy valójában a választásra jogosultak egyharmada szavazott csak a pártra. Tény azonban az is - tette hozzá a tudósító - , hogy azóta az önkormányzati választásokon is csaknem minden város és falu közgyűlésének irányítását a Fidesz vette át és Szeged kivételével a nagyobb városokban is ők adják a polgármestereket.
Bár csak a magyarok kisebb része szavazott rá, a miniszterelnök egyre nagyobb népszerűségnek örvend - mondta a lapnak Szentpéteri-Nagy Richárd, a Corvinus Egyetem politológusa. A múlt heti környezeti katasztrófa utáni fellépése tovább növelte a lakosság Orbán Viktorral szembeni rokonszenvét, ugyanis egy határozott fellépésű "erős emberre" vágytak, aki egyszerű recepteket kínál. A politológus szerint amikor a parlamentben kihirdette Bakonyi Zoltánnak, a MAL vezérigazgatójának "leváltását", gyakorlatilag egy rendőrfőnök vagy főügyész szerepét öltötte fel a miniszterelnök. De az elemző szerint éppen ezzel szerzett pontokat a korrupciós ügyek és más visszásságok napvilágra kerülése után következményeket mindannyiszor hiába váró lakosságnál - írta a Neue Zürcher Zeitung.