2010. október. 06. 18:53 MTI Utolsó frissítés: 2010. október. 06. 18:55 Világ

Szociális vízdíjat vezetettek be egy francia városban

Fokozatosan emelkedő, szociális vízdíjat vezetett be októbertől a dél-franciaországi Libourne városa: az önkormányzat ezzel mindenki számára elérhető áron hozzáférhetővé teszi a vizet és egyben annak megőrzését támogatja.

A France 2 közszolgálati televízió híradójának szerdai tudósítása szerint a városi önkormányzat úgy tekinti, hogy 15 köbméter víz fogyasztása létfontosságú mindenki számára, ezért az első 15 köbméterért az új szociális tarifának megfelelően ezentúl csak 10 eurocentet kell fizetni. Ez azt jelenti, hogy ha valaki egy év alatt nem fogyaszt 15 köbméternél, azaz 15 ezer liternél (napi 41 liternél) több vizet, az éves számlája nem több, mint 1,5 euró. 

Az újfajta tarifa lényege: minél több vizet fogyaszt valaki, annál magasabb tarifasávba tartozik. A legmagasabb sávba tartozók - azok akik 150 köbméternél több vizet használnak, mert például autómosásra használják az ivóvizet -, 83 eurocentet fizetnek egy köbméterért. 

Antoine Bousseau, a libourne-i vízművet üzemeltető Suez Environnement képviselője elmondta: a progresszív díjazás a nagy fogyasztókat, legyen szó magánszemélyekről vagy vállalatokról, takarékosságra ösztönzi, és így a vízdíjat elsősorban rájuk terheli a vízmű. A libourne-i vízdíj még a legmagasabb sávba tartozóknak is az egyik legalacsonyabb Franciaországban, ahol a víz köbméterenként átlagosan 3 euróba kerül a fogyasztóknak. 

A 25 ezer lakosú kisvárosban élők eddig 70 eurocentet fizettek köbméterenként, az új díjazás értelmében a legszegényebbeknek mostantól hetedére csökken a számlájuk. A 16 és 150 köbméter között fogyasztók - amely az átlagnak felel meg - továbbra is 70 eurocentet fognak fizetni köbméterenként. "Az önkormányzatnak kell a vízdíjat érintő politikát meghatározni, nem másnak" - mondta a televízióban Gilbert Mitterrand polgármester, a néhai Francois Mitterrand szocialista köztársasági elnök fia. Véleménye szerint ez a politika azon alapul, hogy a víz "emberi jog, nem pedig áru". Hozzátette: "a tarifa meghatározása után már mindegy, hogy az önkormányzat maga biztosítja a vízszolgáltatást vagy egy olyan magánszolgáltatóra bízza, aki elfogadja az önkormányzat politikáját".

Hirdetés