2010. július. 13. 13:05 MTI Utolsó frissítés: 2010. július. 13. 13:03 Világ

Leáldozott a kárpátaljai bandaháborúknak

Kárpátalján ma már nincs olyan szervezett bűnözői alvilág, mint amilyen a kilencvenes években mérgezte a vidék légkörét, az egykori maffiózók politikusokká és üzletemberekké szelídültek – nyilatkozott Ivan Nemes, a kárpátaljai rendőrség szervezett bűnözés elleni osztályának vezetője az ungvári Kárpáti Igaz Szó című lap kedden megjelent számában.

A rendőrtiszt elmondta: a szervezett bűnözéssel kapcsolatos kárpátaljai helyzet javulása azon is lemérhető, hogy elmúltak a bandaháborúk, s a leszámolások kora is a múlté. Az egykori maffiózók megszelídült politikusi és vállalkozói köntöst öltöttek – jegyezte meg a parancsnok, aki a lap szerint szándékosan nem mond neveket, mert az még az ő számára sem volna ildomos.

Nemes azt is elmondta, hogy ma már nem lehet ungvári vagy munkácsi maffiáról beszélni. Más kérdés – tette hozzá –, hogy az átlényegült keresztapák azért hallatnak magukról, például csempészési ügyekben.

A lap felvetésére, miszerint a kárpátaljai szervezett bűnözés elleni osztály munkáját az utóbbi időben számos bírálat érte, a parancsnok elismerte, hogy valóban sok kivetnivaló volt a részleg tevékenységében, hiszen két év alatt ötször cserélték le a vezetőket. Most stabilizálódni látszik a helyzet – hangsúlyozta Nemes, hozzátéve, hogy az egyes alegységeknél, így a beregszászinál is rátermett parancsnokok kezdték el a munkát, s a javulás már a tevékenységen is meglátszik.

A korrupció elleni harcról a szakembernek nincs jó véleménye, szerinte az erről született törvény végrehajtását azért függesztették fel, mert a honatyák rájöttek, hogy leginkább önmaguknak ártanak vele. Úgy vélte, a leghatásosabb az lenne, ha a korrupció leküzdésére egy külön szervet hoznának létre Ukrajnában.

 

 

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.