Robbantás, zavargások Észak-Írországban
Huszonhét rendőr sebesült meg azokban a zavargásokban, amelyek vasárnap éjszaka törtek ki az észak-írországi Belfastban. Egy nappal korábban egy hidat robbantottak fel Belfasttól délre, gyaníthatóan az a támadás is a rendőrök ellen irányult.
Vasárnap éjszaka hozzávetőleg kétszázan hajigáltak benzines palackokat Belfast utcáin, a 27 sebesült közül három rendőrt - akiknek nem súlyos az állapota - azonban lőfegyver sebesíthetett meg - közölte egy rendőrségi szóvivő. A rendbontók célja nem volt egészen egyértelmű, de egy független rendőrszervezet úgy véli, hogy a rendőrség ellen irányult a támadás.
Egy nappal az incidens előtt pokolgép semmisített meg egy hidat a Belfasttól délre fekvő Armagh grófság déli határa közelében, a hatóságok szerint ez a támadás is a rendőrök ellen irányult. A robbanásban senki sem sérült meg. Alisdair Robinson rendőrségi főfelügyelő szerint a robbantás akár civil áldozatokkal is járhatott volna, de szerinte az elkövetők rendőröket akartak megölni. A területre akarták csalni a rendőröket, hogy aztán megtámadják, megsebesítsék vagy megöljék őket - tette hozzá.
A merénylet és a zavargások az Orániai Rend hétfői, szokásos nyári felvonulása előtt történt. A legnagyobb, nem politikai pártként működő ulsteri protestáns csoport minden nyáron felvonulások százaival emlékezik meg arról, hogy az angol trónra a katolikus II. Jakab elűzése után meghívott protestáns uralkodó, Orániai Vilmos a XVII. században leverte az írországi katolikus lázadást. II. Jakab az ír katolikusok körében szított felkeléssel próbálta visszaszerezni hatalmát, ám Orániai Vilmos - innen a Rend neve - 1690. július 12-én a Belfasttól délre húzódó Boyne folyó melletti csatában végképp felszámolta a katolikus ellenállást.
Az észak-írországi rendezési folyamat a megbékélésről kötött 1998-as nagypénteki egyezmény után is még csaknem egy évtizedig zajlott. A tényleges áttörés három éve történt, amikor a legnagyobb katolikus (britellenes) milícia, az Ír Köztársasági Hadsereg (IRA) leszerelte fegyverzetét, és bejelentette, hogy a továbbiakban lemond az erőszak alkalmazásáról. Az IRA három évtizedes terrorhadjáratának óvatos becslések szerint is legalább háromezer halálos áldozata volt, köztük hétszáz brit katona. Nemrég a legnagyobb unionista - britpárti - félkatonai szervezetek is közölték, hogy beszüntették fegyveres akcióikat.
Észak-Írországban mintegy két éve hivatalosan béke honol: a területet együtt kormányozza a katolikus Sinn Féin és a protestáns Demokratikus Unionista Párt (DUP).