A konzervatív-liberális kormánykoalíció számára vereséggel felérő győzelemként értékelték a csütörtöki német lapok a koalíciós jelölt Christian Wulff államfővé választását.
Az újságok szerint a tényleges vesztes a kancellár, Angela Merkel, a valódi nyertes pedig az egykori keletnémet polgárjogi harcos, Joachim Gauck, aki az előző napi - kilenc órás, három fordulós - elnökválasztási párharcban drámai küzdelemben maradt alul. A koalíció megmenekült, mert jelöltjük végül a Bellevue-palota új lakója lett, a szavazás azonban bizonyította, hogy Merkel és kormánya komoly figyelmeztetésben részesült - vélekedtek a német újságok.
Szerdán az első két választási fordulóban sem Wulff, sem a legfontosabb ellenjelölt, az egykori keletnémet polgárjogi harcos, Joachim Gauck nem szerezte meg a szükséges abszolút többséget. A harmadik fordulóban Christian Wulff 625 szavazatot szerzett, Gauck pedig 494 voksot kapott. Ebben a fordulóban a Baloldal jelöltje, az esélytelen Lukrezia Jochimsen már nem indult, és a párt képviselői tartózkodtak a szavazástól.
Az elnökválasztás során Wulff személyében egy pártpolitikus, Angela Merkel kancellár pártjának, a kereszténydemokrata CDU-nak az alelnöke, egyben Alsó-Szászország tartományi miniszterelnöke és a pártoktól független, korábbi ellenzéki tevékenységéért a német egység jelképének számító Joachim Gauck csapott össze.
A kampányt éles vita kísérte arról, hogy a jelenlegi helyzetben Németországnak a pártok által delegált vagy pedig független elnökre van szüksége. Külön érdekességnek számított, hogy közvetlenül a szavazás előestéjén két korábbi tekintélyes elnök, Richard von Weizsäcker és Roman Herzog egyaránt mindenfajta pártkötődéstől mentes, szabad választásra szólított fel.
A szerdai választás ezek után nemcsak a legdrámaibb, de a leghosszabb is volt a háború utáni államfő-választások történetében. A szavazás háromfordulós volt, és csaknem 9 órán keresztül tartott. Wulff az előzetes várakozásoknál jóval kevesebb, míg Gauck jóval több szavazatott szerzett, ami egyértelművé tette: a kormánykoalíciós padsorokból nagy számú politikus megszegte az előzetesen kért és beígért szavazati pártfegyelmet, és az ellenzék által jelölt, de általános megbecsülésnek örvendő Gauckra adta le voksát.
A harmadik fordulóban az ugyancsak ellenzéki Baloldal pártja már visszavonta esélytelen jelöltjét az indulástól, de a reformkommunista párt úgy döntött: nem támogatják Joachim Gauckot a kormánykoalíció jelöltjével szemben, és 121 küldöttjük tartózkodott a szavazástól.