Újabb pofon Merkelnek, most az elnökválasztáson
A második forduló sem hozott döntést a szerdai német elnökválasztáson, így a jelöltek számára az este sorra kerülő harmadik fordulóban már az egyszerű többség megszerzése is elegendő lehet a győzelemhez. A kormánypártok jelöltjének, Christian Wulffnak a szereplése érzékeny csapás Angela Merkel kancellár és az általa vezetett koalíció számára.
Nem ez az első csapás |
Az elnökválasztás mellett Angela Merkel több fronton is érzékeny csapást szenvedett az utóbbi hetekben, az euróövezet súlyos válsága ugyanis egyre nagyobb belpolitikai megrázkódtatásokhoz vezet Németországban is. Múlt hónapban a szövetségi kormányt irányító konzervatív-liberális (CDU-FDP) koalíció vereséget szenvedett az Észak-Rajna-Vesztfáliában megtartott tartományi választáson. A választóknak többek között nem tetszett az, hogy a válsággal küszködő Németország eurómilliárdokkal segíti ki Görögországot. Tovább |
Az államfőt megválasztó szövetségi közgyűlés küldöttei szerda délután már másodszor szavaztak, de a kormánypártok jelöltje, Christian Wulff ebben a körben sem szerezte meg a szükséges abszolút többséget.
A szövetségi közgyűlésben kényelmes többségben vannak a koalíciós pártok, azaz a konzervatívok és a liberálisok képviselői. Ez azt jelenti, hogy padsoraikból a második fordulóban is többen a volt keletnémet polgárjogi harcosra, Joachim Gauckra szavaztak. A második fordulóban Wulff 615, Gauck pedig 490 szavazatot kapott, míg az ellenzéki Baloldal pártjának esélytelen jelöltjére, Lukrezia Jochimsenre 123-an szavaztak.
A szavazás első fordulójában Christian Wulff 600 voksot, míg riválisa, az egykori keletnémet polgárjogi harcos, Joachim Gauck 499 szavazatot szerzett.
A voksolás az első és második körben is titkos volt, mindazonáltal az eredmények egyértelművé tették, hogy az előzetesen megkövetelt szavazási pártfegyelmet a koalíciós pártok nem tartották be. Természetesen azonnal megindultak a találgatások arról, hogy a koalíciós pártok által jelölt alsó-szászországi miniszterelnök, illetve CDU-alelnök miért nem kapta meg már az első fordulóban a várt abszolút többséget.
Megfigyelők mindezt egyrészt azzal magyarázták, hogy a koalíciós padsorokból néhányan így kívánták kifejezni elégedetlenségüket Merkel politikájával kapcsolatban, másrészt ugyanakkor arra is rámutattak: az ellenzéki szociáldemokrata párt, illetve a Zöldek által jelölt, korábbi NDK-s ellenzéki vezető, az egykori evangélikus lelkész Joachim Gauck a kormánypártok körében is nagy népszerűséget élvez.
A harmadik fordulóban a Baloldal pártja lehet a mérleg nyelve. Amennyiben ugyanis a reformkommunista párt küldöttjei lemondanak saját - teljesen esélytelen - jelöltjük támogatásáról, óriási meglepetésre eldönthetik a szavazást Gauck javára, Wulff ellenében. Mindez beláthatatlan belpolitikai következményekkel járhat. A háború utáni német elnökválasztások történetében eddig kétszer fordult elő, hogy az új államfő megválasztásához három fordulóra volt szükség.