Pink parókát is találtak az álruhában elfogott Dudusnál
Rózsaszín parókát is találtak a jamaicai hatóságok a kedden elfogott és az Egyesült Államoknak csütörtökön kiadott Christopher "Dudus" Coke drogbárónál, akit fekete parókában, szemüvegben és álruhában fogtak el a rendőrök.
A világ egyik legveszélyesebb kábítószer-kereskedőjét - aki egyébként kopaszodik és általában szakállt visel - kedden egy baseballsapka alá tömött, vastag fekete parólában és álruhában fogták el a rendőrök Kingston határában. A rendőrök meglepetésére egy rózsaszínű paróka és egy női szemüveg is előkerült abból az autóból, amelyben Dudus elfogásakor egy tiszteletessel utazott - közölte a Jamaica Observer. A lap szerint az álruha is segíthetett Dudusnak abban, hogy sokáig nem akadtak rá a hatóságok.
Dudust csütörtökön már ki is adták az Egyesült Államoknak, ahol bíróság elé állítják. A drogbáró a kiadatási eljárás során nem emelt kifogást kiszolgáltatása ellen, mondván, családja, a nyugat-kingstoniak és mindenekelőtt Jamaica érdekeit szolgálná, ha távozna az USA-ba. Ügyvédje révén nyilatkozatot tett közzé, amelyben meggyőződését fejezte ki, hogy bebizonyosodik ártatlansága, és végül szabad emberként térhet vissza hazájába.
Az Egyesült Államok azért kérte Coke kiadatását Jamaicától, mert New Yorkban kábítószer- és fegyverkereskedelem miatt vádat emeltek ellene. A jamaicai hatóságok hónapokig halogatták a drogbáró elfogását, majd május végén nagyszabású hajtóvadászatot indítottak utána. A rendőrségi akcióban 73 ember vesztette életét, mivel a helyi lakosok a védelmére keltek. A drogbárót akkor nem sikerült elfogni.
Christopher "Dudus" Coke a retteget Shower Posse (Záporkülönítmény) nevű szervezet feje. A bandatagok a 80-as évek kokainháborúi idején több száz embert öltek meg úgy, hogy golyózáport zúdítottak rájuk. A szervezet az amerikai vád szerint cracket - a kokain könnyebben elszívható, kristályos, darabos formáját - szállított az Egyesült Államokba, onnan pedig fegyvert importált a reggae hazájába.
A hálózat kiterjedt Nagy-Britanniára is. Az amerikai külügyminisztérium szerint Coke kapcsolatban állt a jamaicai kormánypárttal. A férfi valóságos "keresztapa" volt Nyugat-Kingstonban. Az emberek hozzá fordultak élelmiszer- és iskolázási segélyért, és fegyverei árnyékában biztonságban érezték magukat. Jótevőjüket "elnöknek", "tábornoknak", vagy egyszerűen Dudusnak szólították.