2010. június. 23. 19:35 MTI Utolsó frissítés: 2010. június. 23. 19:34 Világ

Megállapodtak a szlovákiai pártok a koalíciós szerződésről

A Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió (SDKU), a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH), a Szabadság és Szolidaritás (SaS), és a Híd megállapodtak a koalíciós szerződésről, de személyi kérdésekről még nem egyeztek meg.

Megállapodott a koalíciós szerződés szövegében az a négy szlovákiai jobbközép párt, amely közösen kíván kormányt alakítani - jelentette be Iveta Radicová, a kormányalakítással megbízott politikus a pártvezetők szerdai tárgyalásai után.

Ugyanakkor a kormány személyi összetételében a pártok még nem egyeztek meg. "Közöltük egymással ez irányú elképzeléseinket, elvárásainkat. A tárgyalásokat csütörtökön folytatjuk" - mondta Radicová. 

A négy párt - a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió (SDKU), a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH), a Szabadság és Szolidaritás (SaS), valamint a Híd - alkotta koalíciónak a 150 tagú parlamentben 79 képviselője van. 

Ami a kormány személyi összetételét illeti - Radicová szerint - egyelőre még nem zárultak le a viták az egyes pártokon belül sem. Ugyanakkor a tárcák nagyjából egyharmadára több párt is igényt tart, ezért további egyeztetések szükségesek. Semmiféle részletet azonban ezzel kapcsolatban nem volt hajlandó elárulni.

A pártvezetők megkezdték a vitát a parlament jövőbeni szerkezetéről és a parlamenti tisztségek betöltéséről is. "Minden párt két-két személyt nevezett ki, akik közösen összeállítják a javaslatokat" - fűzte hozzá Radicová.

Szerinte a koalíciós szerződés pontosan rögzíti, hogyan, milyen módon kell a jövőben meghozni a fontos döntéseket, mit kell előzetesen jóváhagyni a koalíciós tanácsban, illetve hogy mi számít majd a koalíciós szerződés megszegésének.

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?