Elítélte az ENSZ a meleg párt börtönre ítélő malawi döntést
Az ENSZ legfőbb emberjogi tisztviselője "nyíltan diszkriminatívnak", az Egyesült Államok pedig az emberi jogok védelme terén "visszalépésnek" nevezte egy malawi melegpár 14 év börtönre és kényszermunkára ítélését.
A 26 éves Steven Monjezát és a 20 éves Tiwonge Chimbalangát a maximálisan kiszabható leghosszabb börtönbüntetésre ítélték csütörtökön a délkelet-afrikai állam gyarmati időkből eredő homoszexualitásellenes törvénye értelmében, amiért a nyilvánosság előtt is felfedte szexuális beállítottságát egy rögtönzött eljegyzési szertartáson.
Navi Pillay, az ENSZ emberi jogi főbiztosa a malawi bíróság ítéletének visszavonására szólított fel, mert szerinte az igazságtalan büntetésnek súlyos következményei lesznek Afrika-szerte, és ártani fog a HIV és AIDS elleni küzdelemben eddig tett erőfeszítéseknek is. A nemzetközi szervezet genfi irodája által közzétett jelentésben az áll, hogy a nemi hajlam miatti hátrányos megkülönböztetés elleni védelemhez mindenkinek joga van, s ez nem írható felül kulturális indokokkal.
A washingtoni Fehér Ház is kiadott pénteken egy közleményt, amelyben határozottan elítéli a nemi identitásból adódó cselekedetek bűncselekményként való beállítását. Az amerikai külügyminisztérium szintén bírálja a malawi bírósági ítéletet, és visszalépésnek tartja azt a délkelet-afrikai állam részéről az emberi jogok védelme terén.
A Malawit segéllyel ellátó országok és intézmények, köztük az Európai Bizottság, Norvégia, az Egyesült Királyság, Németország, a Világbank és az Afrikai Fejlesztési Bank is felhívta az ország figyelmét az emberi jogok tiszteletének fontosságára.
Az utóbbi hónapokban a homoszexualitás kérdése egyre több vitás ügyet teremt Afrikában. Kenyában nemrég egy meleg házaspárra csapott le a rendőrség esküvőjükön, Ugandában pedig az egyik törvényhozó halálbüntetés kiszabását javasolta az azonos neműek erkölcstelen tetteiért.