2010. május. 17. 12:20 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. május. 17. 12:30 Világ

Kelet-Európa sereghajtó a melegek jogvédelmében

A melegek jogainak védelme és tiszteletben tartása kapcsán a kelet-európai országoknak van a legtöbb szégyellnivalójuk Európában – derül ki a Nemzetközi Homoszexuális és Leszbikus Szövetség (ILGA) felméréséből.

Miközben a melegek jogainak tiszteletben tartását összegző lista végén többségükben római katolikus és ortodox keresztény kelet-európai országok kullognak, az Európai Parlament (EP) lengyel elnöke a homofóbia elleni nemzetközi nap támogatásával igyekszik példát mutatni az európaiaknak.

Az ILGA listája szerint Európában az ukrán és orosz melegeknek a legnehezebb a helyzetük, de alig jobb fehérorosz, moldáv és török társaiknak. Az unión belül Ciprus, Lettország és Lengyelország a legkevésbé progresszív a homoszexualitás kapcsán. Fehéroroszországban a hétvégén erőszakkal számoltak fel egy húsz főből álló „szláv büszkeség menetet” a fővárosban. Eközben Ciprus török részén a mai napig törvényellenes a homoszexualitás, noha a jogszabálynak igen ritkán szereznek érvényt a helyi hatóságok.

A legnagyobb jogbiztonságot és liberális körülményeket a Norvégiában élvezhetik a melegek, de Hollandiában, Izlandon és Nagy-Britanniában is hasonlóan jó a helyzetük. A toleráns keresztény országokra a lista második helyén végzett Belgium és Spanyolország a legjobb példa, ezekben az országokban ugyanis engedélyezett a melegházasság és a melegek örökbefogadása. A jelentés közzétételét a nemzetközi homofóbia ellenes világnapra időzítették, amelyet 1990 óta tartanak meg. Az ENSZ ekkor mondta ki határozatában, hogy a homoszexualitás nem betegség.

Az EP elnöke, Jerzy Buzek korábban hezitált azzal kapcsolatban, hogy támogassa-e a homoszexuálisok védelmében szerveződő rendezvényeket - mindenekelőtt az őt támogató varsói kormány politikai érdekeit miatt. Végül közös videóüzenetet készített az igazságügyi biztosasszonnyal, Viviane Redinggel és ki fog térni a témára az EP strasbourgi plenáris ülésének nyitóbeszédében is, elítélve a melegek elleni gyűlöletet és elnyomást. Herman van Rompuy, az Európai Tanács elnöke az unió 27 tagállamának nevében írásban ítélt el mindenféle szexuális orientáción alapuló kirekesztést és gyűlöletet.

A világ számos országában, így Afganisztánban, Iránban, Mauritániában, Nigéria iszlamisata részében, Szaúd-Arábiában, Szomáliában, Szudánban, az Egyesült Arab Emriátusokban és Jemenben is halálbüntetés fenyegeti a melegeket.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajtermékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egy évnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.