Topmenedzserek a másságról: mit gondolnak a hazai cégek?
Magyarországon körülbelül hatszázezerre becsülhető a leszbikusok, melegek, biszexuálisok és transzneműek száma - hangzott el a vállalatvezetők első olyan hazai Business Leaders fórumán, amely a másságukat vállaló emberek munkahelyi problémáival foglalkozott.
A kétnapos rendezvényt a Közép-európai Egyetemen, a CEU-n tartották meg, és a résztvevők elsősorban azt hangsúlyozták, hogy ez az első alkalom, hogy itthon az LMBT-közösséggel - a rövidítés a leszbikus, meleg, biszexuális és transznemű szavak kezdőbetűiből tevődik össze - összefüggő munkahelyi problémákról vállalatvezetők is tanácskoznak egy konferencián.
Andreas Citak, az IBM-nek az LMBT fogyasztői csoportért felelős értékesítési menedzsere és David Pollard, a Melegek és Leszbikusok Nemzetközi Kereskedelmi Kamarájának (IGLCC) vezetője is többek között azokról a nehézségekről beszélt, amelyek a munkahelyen érhetik a másságukat vállaló dolgozókat. Citak arról is szólt, hogy különösen Lengyelországban volt nehéz megvalósítani az első ilyen témájú konferenciát. Sikerült azonban azokkal is megértetni e kérdés fontosságát, akik korábban nem vették figyelembe a LMBT közösség jelentőségét.
Fontos fogyasztói csoport
Citak szerint ugyanis jelentős fogyasztói csoportot alkotnak a melegek és a leszbikusok, és azok a vállalatok, amelyek hangsúlyt helyeznek arra, hogy ne diszkriminálják a dolgozóikat, nagyobb elfogadottságra számíthatnak a piacon is. A meleg vásárlók márkahűsége egyébként nagyobb - a felmérések szerint. Arról nem is beszélve, hogy a sokszínűséget biztosító cégek munkatársainak hatékonysága 20-30 százalékkal javul, ha nyíltan beszélhetnek problémáikról, nem kell titkolniuk szexuális irányultságukat.
Citak és Pollard természetesen nemcsak arról beszélt, hogy milyen üzleti hasznot hoz, ha valamelyik cég nem különbözteti meg a munkatársait, hanem a konferencia az egyenlő esélyekről, az egyenlő bánásmódról és az emberi jogokról is szólt.
Egy heteroszexuális szövetséges
A magyar IBM-leányvállalat vezetője, Paál Péter elsősorban azt emelte ki, hogy semmilyen hátrány nem érheti azokat a cégnél, akik csatlakoznak például a munkahelyi EAGLE-hálózathoz, amely az LMBT közösség egyik megnyilvánulási formája a társaságnál. Akinek viszont azzal van problémája, hogy valaki nyíltan vállalja a meleg vagy leszbikus mivoltát, az hozzá - mármint Paálhoz - kell, hogy forduljon, és aki ennek a nemtetszésének nyilvánosan hangot is ad, annak nem kell az IBM-nél dolgoznia - mondta a cégvezető.
Paál beszámolt arról, hogy személy szerint ő maga mozdította elő az EAGLE közösség megalakulását a cégnél, ezért persze gyorsan elterjedt róla, hogy ő maga is meleg lenne. Bár őt ez egyáltalán nem zavarta, valójában csak "straight ally" - az LMBT közösséget pártoló heteroszexuális szövetségesnek fordíthatnánk ezt az angol kifejezést -, de azt is elmondta, hogy ő szívesen részt vesz az EAGLE-network munkájában, és segíti rendezvényeiket, eseményeik szervezését. Paál hangsúlyozta, hogy az IBM-nél senkit nem érhet hátrány, ha vállalja másságát, viszont természetesen előnyt sem jelent ez, tehát gyorsabb karrierre csak a tehetség és az elkötelezettség alapján számíthat valaki.
A Morgan Stanley ügyvezető igazgatója, David Legg szintén azt tartotta kiemelendőnek, hogy cégénél nagyon fontos az esélyegyenlőség, a másság iránti tolerancia, és a vállalat támogatja a LMBT közösséget.
Egy homofób kolléga
A Vodafone-nál szintén nagy hangsúlyt helyeznek a másságukat vállalók egyenlő esélyeire - erről Debbie Laybourn, a globális cég sokszínűségért és befogadásért felelős csoportszintű vezetője szólt. Laybourn beszélt arról is, hogy nemcsak a munkahelyi LMBT közösséget támogatják. A menedzser igyekszik segíteni például egy olyan munkatársának is, aki nehezen fogadja el a másságot, és megvallotta neki, hogy vannak ellenérzései, homofób érzései emiatt. Ezt a kollégáját Laybourn összehozta a meleg és leszbikus csoportokkal, beszélgetéseket szervezett, ahol tisztázni lehet a problémákat.
David Pollard, az IGLCC vezetője kifejtette a konferencián, hogy problémák mindenütt vannak, és bár ő Hollandiában él, ahol talán a legjobban tolerálja a társadalom a másságot, még ott is a lakosság 30 százalékának vannak ellenérzései e tekintetben. Pollard megjegyezte, hogy Hollandiában házasságot is köthetnek a melegek és a leszbikusok, és ő is házas - tette hozzá. Ugyanakkor tanácsot is adott az IGLCC-vezető a jelenlévő menedzsereknek abban, hogy miként kezeljék a másságot a munkahelyen. Szerinte kezdeményezni lehet vitákat erről a cégnél, és ezzel lehet segíteni az ellenérzések leküzdését. Mindezek után könnyebben megvallhatják a másságukat az ezt fontosnak tartó dolgozók. Pollard szerint a melegeknek és a leszbikusoknak vállalniuk kellene a másságukat, bár szavaiból kiderült, hogy tudja, ez nem egyszerű kérdés, és még Hollandiában, illetve Nyugat-Európa más országaiban sem könnyű ezt a döntést meghozni.