Meghosszabbították a kijárási tilalmat Bangkokban
A thaiföldi hadsereg egy nappal a kormányellenes tüntetők táborhelyének felszámolása után ellenőrzése alá vonta Bangkok egész központját. A szerda este életbe lépett kijárási tilalmat a következő három éjszakára is kiterjesztették.
A kijárási tilalmat azután vezették be, hogy szerda este gyújtogatások kezdődtek a városközpontban, ahol korábban a biztonsági erők visszafoglalták a vörösinges tüntetők által megszállva tartott negyedet. Az elmúlt éjszaka 39 helyen gyújtogattak Bangkok belvárosában, és rogyadozik a Central World pláza kiégett épülete. A rendőrség szerint félő, hogy a 18 emeletes toronyház, Thaiföld legnagyobb és Délkelet-Ázsia második legnagyobb bevásárlóközpontja összedől.
A hatóságok délelőtt bontani kezdték a vörösingesek barikádjait. A rendőrség kiürítette azt a templomot is, amely tüntetők ezreinek szolgált utolsó menedékül a "vörös zónában", s az embereket átmenetileg a rendőrség központjába vitték. A város szívében található buddhista szentély a feszültség egyik gócpontja volt azóta, hogy a biztonsági erők visszafoglalták a vörösingesek táborát. A rendőrség szerint kilenc ember halt meg szerda este a templom környékén lezajlott, ismeretlen eredetű lövöldözésben. A rendfenntartó erők azt állították, hogy az áldozatokkal terroristák végeztek.
Még délelőtt feladta magát a hatóságoknak a vörösingesek két további vezetője. Egyikük, Víra Muszikapong - az Egyesült Front a Demokráciáért, a Diktatúra Ellen (UDD) elnevezésű szövetség elnöke - nyilvánosan felszólította híveit, hogy vessenek véget erőszakos akcióiknak. Víra a rendőrségi őrizetből adott televíziós nyilatkozatban azt hangsúlyozta, hogy "a demokrácia nem épülhet bosszúra és haragra".
A mentőszolgálatok szerint összesen 14 ember vesztette életét és 91 sebesült meg a vörösinges tüntetők bangkoki táborhelyének felszámolására indított katonai akcióban és az utána kiújult zavargásokban. A halálos áldozatok között van a szerdán lelőtt olasz sajtófotós, a sebesültek között pedig további négy külföldi újságíró. A kormány szerint az elmúlt hat napon 44 ember halt meg a thaiföldi biztonsági erők és a vörösinges tüntetők között lezajlott összecsapásokban. Panithan Vattanajakorn kormányszóvivő, aki televíziós üzenetben értékelte a délkelet-ázsiai országban uralkodó helyzetet, elmondta, hogy legalább 398-an megsebesültek a május 14. és 19. között lezajlott utcai harcokban.
Május 13-án szakadtak meg a kormány és az ellenzék tárgyalásai, miután Abhiszit Veddzsadzsiva miniszterelnök visszavonta rendezési javaslatát. Még aznap fejbelőtték a tüntetők oldalára átállt Kattija Szavaszdipol tábornokot, és a hadsereg blokád alá vonta a vörösingesek táborát. A Human Rights Watch (HRW) emberjogi szervezet csütörtökön aggodalmát fejezte ki a miatt a harcmodor miatt, amelyet a thaiföldi hadsereg és a kormányellenes tüntetők alkalmaztak az elmúlt napokban. A HRW külön sürgette a kormányellenes tüntetőket, hogy vessenek véget az újságírók ellen irányuló támadásoknak. Egyúttal kifogásolta, hogy a kormány ellenőrzése alá vonta a médiát, s nem ad tájékoztatást az előállított személyekről.
Stephen Smith ausztrál külügyminiszter csütörtökön óva intette Thaiföldet attól, hogy visszatérjen a katonai kormányzáshoz. Az ausztrál ABC rádiónak nyilatkozva Smith rámutatott, hogy hosszú évek zűrzavaros politikai küzdelmeit követően lángoltak fel a múlt héten a bangkoki erőszakcselekmények, s a hadsereg eddig nagyon helyesen távolmaradt a politikai folyamatoktól. Hozzátette: kormánya nyilvánosan és személyes kapcsolatokon keresztül is visszafogottságot kér a szemben álló felektől.
A francia külügyminisztérium szeretné megakadályozni, hogy a volt thaiföldi miniszterelnök megszólaljon a francia nyilvánosság előtt - közölte a Le Figaro című francia lap, amely úgy tudja, hogy Thakszin Sinavatra a napokban Párizsban tűnt fel. Az önkéntes száműzetésben élő Thakszin, akit hazájában dicsőítenek a kormány ellen erőszakos tüntetéseket folytató vörösingesek, hírek szerint meghívást kapott egy francia újságírókkal folytatandó május 31-i vitára. A Le Figaro szerint Thakszint lencsevégre kapta egy fotós Párizsban a Champs-Elysées egyik luxusüzletében, vásárlásairól árulkodó reklámszatyrokkal, miközben Bangkokban éppen zajlott a vörösingesek táborhelyének felszámolására indított katonai művelet.
A 2006-ban korrupcióval megvádolt, majd puccsal eltávolított, milliárdos vagyont felhalmozó egykori miniszterelnököt Abhiszit Veddzsadzsiva jelenlegi kormányfő azzal gyanúsítja, hogy ő pénzeli a tüntetők mozgalmát.