2010. május. 19. 08:10 hvg.hu/MTI Utolsó frissítés: 2010. május. 19. 13:13 Világ

Véres ostrom Bangkokban: gyújtogatások a harc után

Zavargások és gyújtogatások kezdődtek szerdán a thaiföldi fővárosban és az ország északi városaiban, miután a hadsereg egy halálos áldozatokat is követelő ostrommal visszafoglalta Bangkok belvárosi negyedét a vörösinges tüntetőktől, és a tüntetők négy vezetője megadta magát. A védelmi minisztérium bejelentette, hogy estétől kijárási tilalom lép életbe.

A zavargások résztvevői öt jelentős épületet is felgyújtottak Bangkok központjában, köztük a thaiföldi tőzsde épületét, valamint a Central World plázát, amely Délkelet-Ázsia második legnagyobb bevásárlóközpontja, illetve megtámadták a helyi 3-as tv-csatorna székházát is. A Bangkok Post című napilap újságíróit evakuálni kellett a szerkesztőség épületéből, miután fenyegetést kaptak az őket részrehajlással vádoló vörösingesektől.

A máskor jellegzetesen turistáktól és vásárlóktól zsúfolt Szukhumvit út környékén alig néhány órával azután szabadult el a pokol, hogy a hadsereg bejelentette: ellenőrzés alá vonta a helyzetet, és az eddigi belvárosi táborhelyén körbezárt több ezer kormányellenes tüntetőt. A városban estétől kijárási tilalom lép életbe.

Nagyítás fotógalériánkhoz kattintson!
AP
AP

A katonák kora reggel indították meg hadműveletüket; egy felüljáróról nyitottak tüzet tüntetőkre, majd páncélozott harcjárművekkel áttörték a gumiabroncsokból és bambuszrudakból emelt barikádokat, amelyekkel a tiltakozók védték az általuk több mint hat hete megszállva tartott, nagy kiterjedésű belvárosi kereskedelmi negyedet.

Ahogy a biztonsági erők a déli órákra körbezárták a tüntetések fő helyszínét, a vörösingesek vezetői megadásra szólították fel híveiket, akik még ekkor is a harc folytatását követelték, miközben sokan közülük sikítoztak és sírtak, ahogy egyre közelebbről hallatszott a fegyverek ropogása. "Bocsánatot kérek mindnyájatoktól, de nem akarok több áldozatot. Én is le vagyok sújtva. Meg fogjuk adni magunkat" - mondta az ellenzéki vezetők egyike, Dzsatuporn Promphan egy színpadról a tüntetők táborában.

A thai televíziók néhány perccel később már rendőrségi őrizetben mutatták a vörösinges vezetőket, és legismertebb vezetőjük, Nattavut Szaikua hangosbeszélőn szólította fel híveit, hogy adják fel a harcot, és térjenek haza. A hadsereg szóvivője, Szanszern Kajevkamnerd kisvártatva bejelentette, hogy a hadsereg ellenőrzése alá vonta "az általános helyzetet", s "a biztonsági erők befejezték hadműveletüket".

Halálos áldozatok

Az ostromban legalább öt ember, köztük egy olasz újságíró halt meg. Kórházi jelentések szerint a 48 éves Fabio Polenghit haslövés érte. A fegyveres akció legalább ötven sebesültje között további három újságíró is van, köztük a holland közszolgálati televízió egyik újságírója. Michel Maas, akit főnökei az indonéz fővárosból, Jakartából küldtek a helyszínre tudósítani, csak könnyebben sebesült meg. A vállán érte egy lövés, amint azt maga mondta el a kórházból.

Az erőszak szerdán átterjedt az ország északkeleti részére is, ahol a 2006-ban puccsal eltávolított Thakszin Sinavatra kormányfőt dicsőítő tüntetők Udonthani és Khonken városában is megrohanták és felgyújtották a helyi városháza épületegyüttesét.

MTI

A thaiföldi kormány kedden elutasította a tüntetők tárgyalási javaslatát. Az ellenzék vezetői viszont elfogadták, hogy a parlament felsőházának közvetítésével kezdjenek ismét tárgyalásokat a kormánnyal. Az utcai harcok múlt csütörtöki kiújulása óta - az ostromban elhunytakat nem számítva - 38 ember halt meg, és mintegy 300 megsebesült a thaiföldi fővárosban zajló ellenségeskedésekben. A vörösingesek hétfőn még az ENSZ közvetítését kérték, ezt azonban a kormány elutasította. A szenátus 64 tagja ezután ajánlotta fel közvetítését, egyúttal tűzszünetre szólítva fel a szemben álló feleket.

Sokat árt a gazdaságnak

A vörösingesek törvénytelennek tartják a jelenlegi thai kormányt, amiért nem választás után került hatalomra, hanem a mostanihoz kísértetiesen hasonló népi megmozdulások révén. A városi, politikai elitet, a katonaságot és a királyt képviselő sárgaingesek másfél éve lehetetlenítették el az akkori kabinetet. Hónapokon át táboroztak a bangkoki parlament előtt, majd elfoglalták a reptérhez vezető utakat, és napokra megbénították a légi forgalmat. A kabinet bukásához végül a kormánypártokat választási csalás miatt feloszlató alkotmánybírósági döntés vezetett.

A közel négy éve húzódó és egy hónapja kiújult válság sokat árt a gazdaságnak. Különösen a GDP 6 százalékát produkáló, a 63 milliós népességből 1,8 millió főnek munkát adó idegenforgalmat veti vissza. A turistacsoportok sorra mondják le az utakat, az újévi ünnepségre például a szokásos közel száz helyett csak 30 chartergép érkezik Kínából.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.