2010. május. 07. 12:15 MTI Utolsó frissítés: 2010. május. 07. 11:56 Világ

Megkezdték az olajfogó kupola leeresztését a Mexikói-öbölben

Megkezdték pénteken annak az olajfogó kupolának a leeresztését, amelynek segítségével remélhetőleg sikerül megállítani a nyersolaj tengerbe ömlését a Mexikói-öbölben.

A mélyépítésnél használt, alul nyitott, száztonnás, 12 méter magas süllyesztőszekrény ráhelyezése a tenger mélyén 1500 méteres mélységben lévő olajkútra hosszantartó folyamat lesz. Amennyiben sikerül, akkor a kupola tetejére acélcsövet szerelnek, hogy azon keresztül szivattyúzzák a kútból feltörő kőolajat a felszínre, ahol egy tartályhajóban helyezik el. Több órás műveletről van szó. A szerkezetet egy nagy daruval emelték le egy uszályról, majd óvatosan leengedték a víz alá.

Korábban a tenger fenéken robotokkal megtisztították azt a helyet, ahova majd a kupolát szerelik. Nagyon kényes manőverről van szó, mert ha nem sikerül a kútfejre ráhelyezni a berendezést, vagy megsértik a kútfejet, akkor további problémák adódhatnak.

Ezt az eljárást sekély vizekben már alkalmazták, de soha sem olyan nagy mélységben, ahol a víz nyomása még egy tengeralattjárót is képes összeroppantani. A British Petroleum (BP) brit olajtársaság szóvivője azt mondta, hogy a szerkezet már vasárnaptól működőképes állapotban lehet. Hozzátette ugyanakkor, hogy még nem hajtottak végre hasonló műveletet korábban, az akció nagyon összetett és nem szavatolhatják sikeres végrehajtását.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.