2010. május. 03. 13:50 MTI Utolsó frissítés: 2010. május. 03. 14:09 Világ

Már keresik Gordon Brown utódját

Kisebbségi kormányzásra is készen áll az ellenzéki brit Konzervatív Párt a csütörtökön esedékes parlamenti választások után, brit lapok szerint pedig a kormányzó Munkáspárton belül máris megindult Gordon Brown utódlásának előkészítése.

A legfrissebb hétfői kimutatások szerint változatlanul egyik párt sem bízhat teljes bizonyossággal abban, hogy abszolút többséget szerez az alsóházban, jóllehet minden valószínűség szerint a tory frakció lesz a legnagyobb létszámú. A baloldali The Guardian megbízásából elvégzett közvélemény-kutatás a konzervatívoknak 33 százalékos, a Munkáspártnak és a korábbi örök harmadik Liberális Demokratáknak egyaránt 28 százalékos támogatottságot mutatott ki. A konzervatív The Sun által közölt felmérés a toryknak 34, a liberálisoknak 29, a Labournek 28 százalékot jelzett.

Ezek a megoszlások továbbra is arra vallanak, hogy a csütörtöki választások után a három nagy párt egyike sem szerzi meg az abszolút többséghez szükséges legalább 326 mandátumot a 650 fős alsóházban. A konzervatív The Daily Telegraph és a The Guardian egyaránt olyan értesülést közölt hétfőn, hogy David Cameron konzervatív miniszterelnök-jelölt ebben a helyzetben koalíciós tárgyalások helyett kisebbségi kormányzással próbálkozna.

A Telegraph szerint a konzervatívok abban bíznak, hogy az észak-írországi protestáns unionista frakció felsorakozik majd mögöttük, és átsegíti a parlamenten a sarkalatos jelentőségű törvényeket. A lap forrásai szerint Cameron nem kötne koalíciót a Liberális Demokratákkal sem, akiknek támogatottsága ugrásszerűen, 10-12 százalékponttal erősödött a kampány során, és esélyük van arra, hogy a második legnagyobb frakciót adják.

Az esetleges kisebbségi tory kormány életképességének első próbája az általános törvénykezési program lenne, amelyet - a választások utáni szokásjognak megfelelően - hivatalosan május végén ismertetne a parlamentben II. Erzsébet királynő, valamint a Konzervatív Párt által már korábban kilátásba helyezett, ötven napon belül benyújtandó "vészköltségvetés", amely a hazai össztermék (GDP) 12 százalékához közelítő, békeidőben példátlan brit államháztartási hiány mielőbbi lefaragását célozná.

Ha e két törvénykezési csomagot - kisebbségi konzervatív kormányzás esetén - az ellenzéknek sikerülne leszavaznia, az a kormány bukását és még az idén új választások kiírását jelentené. Hétfői brit lapértesülések szerint a Munkáspárton belül máris megindult Gordon Brown utódlásának előkészítése. A The Daily Telegraph és a The Sun - bennfenteseket idézve - egyaránt azt írta, hogy David Miliband, a fiatal külügyminiszter lehet a legesélyesebb befutó.

A kelet-európai holokausztmenekültek gyermekeként született Miliband korábban is szóba került utódesélyesként; már 2007-ben, Tony Blair előző kormányfő távozása után is sokan ösztökélték arra, hogy induljon Brown ellenében az utódlási kampányban.

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.