Holokausztper: visszalépett a Baker Botts, új jogi képviselőt választott a MÁV
Az eredetileg a legjobb ajánlatot tevő Baker Botts ügyvédi iroda visszalépése után a White & Case képviseli majd a MÁV-ot a a magyar holokauszt áldozatai által egy chicagói bíróság előtt indított kártérítési perben - közölte a MÁV szerdán. Az új jogi képviselő munkatársa szerint elhalaszthatják az első, csütörtökre tervezett bírósági meghallgatást.
Az ügyvédi iroda és a MÁV már megkötötte a szerződést és megkezdte a felkészülést a perre - írta közleményében a vasúttársaság. Kohlrusz Milán, a Réczicza, White & Case partnere a hvg.hu-nak elmondta, hogy az ügyben együtt dolgoznak majd a társaság budapesti és New York-i irodájának munkatársai.
"A MÁV célja az, hogy minél hamarabb sikeresen lezárja az ügyet" - mondta az ügyvédi iroda munkatársa, aki szerint még korai magáról a perről vagy egy lehetséges peren kívüli megállapodásról beszélni, jelenleg ugyanis arról születik döntés, hogy eljárhat-e amerikai bíróság az ügyben. Arra azonban, hogy ez mikor dőlhet el, egyelőre nem tudott választ adni.
"Gyaníthatóan" elhalasztják a meghallgatást
Mivel a MÁV egyelőre nem kapta meg a keresetlevelet, a Chicagóban csütörtökre tervezett első bírósági meghallgatást "gyaníthatóan" egy későbbi időpontra halaszthatják - tette hozzá Kohlrusz Milán. Az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium már megküldte a vasúttársaságnak a felperesek által 2010. február 9-én benyújtott keresetlevelet, amelyet így a napokban kézbesítenek - írta szerdai közleményében a MÁV. A vállalat szerint a chicagói bíróság a keresetlevélhez csatolt levele alapján a MÁV-nak 60 napon belül kell kifejtenie jogi álláspontját a keresetben foglaltakat illetően.
A keresetlevélben a felperesek (az 1944-es értéken számítva) 240 millió dolláros vagyoni és egymilliárd dollár nem vagyoni kár megtérítését követelik, illetve azt kérik a bíróságtól, hogy utóbbi összeg egyharmadát a túlélőket és leszármazottaikat képviselő ügyvédi irodának ítéljék meg. A kereseten a chicagói Monico Pavich & Spevack ügyvédi iroda két vezetőjének neve szerepel: Robert James Paviché és John J. Paviché.
A holokauszt túlélőinek a MÁV ellen benyújtott kárpótlási keresetében több Izraelben élő felperes is szerepel, közülük egyesek a hvg.hu érdeklődésére korábban azt mondták, nem is tudtak róla, hogy részt vesznek az ügyben, mások ugyan tudták, de mint elmondták: "az amerikai ügyvédek intéznek mindent”.
Nem tudni, együtt kezelik-e a bankok ügyével
A MÁV elleni kártérítési perhez kapcsolódva márciusban ugyanannak az ügyvédi irodának a segítségével újabb keresetet nyújtottak be Chicagóban a magyarországi holokauszt áldozatai, ebben öt alperestől - a Magyar Nemzeti Banktól (MNB), az OTP-től, az Erste Banktól, az MKB-tól illetve a Bank Austria által felvásárolt Creditanstalttól követelnek kártérítést, 1944-es értéken kétmilliárd dollárt, illetve kamatos kamatot.
Nem kapta még meg a keresetlevelet az MNB sem, amely csak ennek beérkezése után alakítja ki álláspontját és választja ki a "megfelelő tapasztalattal rendelkező" jogi képviselőt a közbeszerzési törvény rendelkezései alapján - közölték a jegybanknál.
Bár a MÁV és a bankok elleni kereset összekapcsolódik és mindkettőt ugyanahhoz a bíróhoz adták be, Kohlrusz Milán szerint egyelőre nem lehet megítélni, hogy vajon a jogi eljárásban is együtt kezelik-e majd a két ügyet.
Nem indokolták meg a visszalépést
Mike Cinelli, a Baker Botts sajtókapcsolatokért felelős munkatársa a Népszabadságnak szerdán nem indokolta meg, miért léptek vissza a MÁV képviseletétől és a lap információi szerint erre a James Baker egykori amerikai külügyminiszter nevéhez köthető, washingtoni székhelyű iroda a MÁV-nak megküldött értesítésében sem adott magyarázatot.