2010. április. 20. 15:56 MTI Utolsó frissítés: 2010. április. 20. 16:40 Világ

SS-tetoválás lehetett Demjanjuk karján

Egy szakértő szerint lehetséges, hogy a háborús bűnök miatt Németországban perbe fogott John Demjanjuk karján az SS tagjait megkülönböztető tetoválás volt, amelyet utóbb eltávolítottak.

Erre utal Demjanjuk bal felső karján egy ovális alakú heg, amely annak a tetoválásának az eltávolításakor keletkezhetett, amelyet a vércsoport azonosítása céljából viseltek az SS tagjai - jelentette ki egy német nyugalmazott törvényszéki szakértő kedden a müncheni bíróság előtt. Wolfgang Eisenmenger szerint a felső karon, a hónalj közelében lévő egy centiméternyi átmérőjű heg "kékeszöld elszíneződést" mutat. Ennek alapján feltételezhető, hogy esetleg tetoválást távolítottak el a vádlott bőréről. 

Eisenmengernek azt is véleményeznie kellett, vajon a Sobibórban meggyilkoltak testi vagy lelki szenvedése meghaladta-e a "megölésükhöz szükséges mértéket". A szakértő szerint a négy, egyenként 16 négyzetméternyi gázkamra, amelybe minden alkalommal egyenként 80 embert zsúfoltak be, "emberi mértékkel szinte felfoghatatlan" szenvedést jelentett az áldozatoknak.

Az ukrán származású Demjanjukot azzal vádolják, hogy 1943 márciusa és szeptembere között a sobibóri (Lengyelország) náci haláltábor őreként legalább 27 900 zsidó fogoly megölésében segédkezett. Közvetlen, élő tanúk nincsenek ellene. A per szerdán folytatódik, Hans Robert Richthof meghallgatásával. Az egykori bíró elnökölt az 1960-as években Hagenben lezajlott úgynevezett Sobibór-perben, amelyben 12 SS-katona állt a bíróság előtt.

Ha beigazolódik Demjanjuk bűnössége, akár 15 évig terjedhető börtönbüntetésre ítélhetik.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.