Világ MTI / hvg.hu 2010. április. 13. 10:36

Atomcsúcs: 17 ezer bombára való plutónium tűnik el

Az USA és Oroszország új megállapodást ír alá az atomtöltetek leszerelésével visszamaradt plutónium felszámolásáról a washingtoni nukleáris biztonsági csúcsértekezlet alatt. Barack Obama a 47 állam részvételével zajló csúcs előtt a kínai elnökkel is tárgyalt – többek között az Irán elleni lehetséges szankciókról.

Az amerikai–orosz megállapodás 68 tonna – mindkét fél esetében 34 tonna – plutónium felszámolásáról szól, ez csaknem 17 ezer atombomba előállításához lenne elegendő. A két ország 2000-ben kötötte meg a felszámolásról szóló eredeti egyezményt, de annak végrehajtása részben Moszkva kifogásai miatt elakadt. A mostani új megállapodás értelmében Oroszország két úgynevezett gyorsneutron-reaktorban fogja átalakítani veszélyes készleteit. 

A Washington Post úgy értesült, hogy a visszamaradt plutónium felszámolása nagyjából csak nyolc év múlva kezdődhet el a folyamat technikai bonyolultsága miatt. A töltetekben levő plutónium fémet először por formájú oxiddá kell alakítani, amelyből üzemanyaggömböket lehet készíteni atomerőművek számára. A folyamatot nehezíti, hogy atomerőművekben csak korlátozott mennyiségben lehet plutóniumot felhasználni a szokásos üzemanyag, az urán helyett.

Medvegyev orosz elnök és Hatojama Jukio japán miniszterelnök Washingtonban
MTI / AP

Azt is bejelentették, hogy Ukrajna 2012-ig megválik erősen dúsított uránból álló teljes készletétől, amely több atombomba előállítására is alkalmas volna. A polgári nukleáris kutató létesítményeket addigra átállítják gyenge dúsítású uránra. "Ukrajna ma mérföldkővel felérő döntést jelentett be: a következő, 2012-ben tartandó nukleáris csúcs idejére megszabadul erősen dúsított uránkészletétől" – közölte Robert Gibbs, a Fehér Ház szóvivője.

Iránról tárgyaltak az amerikai–kínai találkozón

A csúcstalálkozó tegnapi megnyitása előtt az amerikai és a kínai elnök megállapodott arról, hogy együttműködnek az Irán elleni szankciók kidolgozásában. Barack Obama és Hu Csin-tao másfél órás megbeszélésének fő témája Irán vitatott atomprogramja volt – mondta Jeff Bader, az amerikai elnök tanácsadója. A két elnök utasította diplomatáit, hogy dolgozzanak együtt az iráni atomdossziéval foglalkozó államokkal és az illetékes ENSZ-tisztségviselőkkel egy szankciókat tartalmazó határozat megfogalmazásban – tette hozzá.

Obama és Hu Csin-tao a washingtoni csúcson
MTI / EPA

A kínai delegáció szóvivője közleményében ugyan nem szólt szankciókról, de hangsúlyozta: Peking reméli, hogy valamennyi érintett fél arra törekszik majd, hogy tárgyalás útján oldják meg az iráni kérdést. Kínának és az USA-nak ugyanaz az alapvető célja Irán ügyében – közölte Ma Csao-hszü, hozzátéve, hogy Peking kész részt venni a kérdéssel foglalkozó öt másik hatalom, az USA, Nagy-Britannia, Franciaország, Oroszország és Németország tárgyalásain.

Obama és Hu megbeszélése az első kétoldalú találkozó volt azóta, hogy a két ország kapcsolatai az utóbbi hónapokban enyhén szólva is hűvössé vált többek között az USA tajvani fegyvereladásai, illetve Obama és a dalai láma találkozója miatt. A tárgyaláson szóba került a jüan árfolyamával kapcsolatos nézeteltérés is, ám itt nem értek el áttörést. Obama újra szóba hozta, hogy Kínának "piacorientáltabb" árfolyampolitikát kellene követnie.

Program a nukleáris terrorizmus ellen

A kétnapos nukleáris csúcs Obama és a meghívott külföldi államfők kétoldalú tárgyalásaival kezdődött hétfőn Washingtonban. A tárgyalások célja egy, a nukleáris terrorizmus megelőzését szolgáló program elfogadása. Ez a legnagyobb nemzetközi értekezlet az Egyesült Államokban az ENSZ 1945-ös San Franciscó-i alakuló konferenciája óta. A BBC beszámolója szerint az eseményen nem vesz részt Irán és Észak-Korea, illetve Izrael sem, amely a hírek szerint attól tart, hogy a muszlim országok a csúcs allatt nyomást gyakorolnak az országra nukleáris létesítményei nemzetközi ellenőrök előtti megnyitása érdekében.

A csúcs várhatóan egy közös nyilatkozattal zárul, amelyben a részvevők hitet és konkrét vállalásokat tesznek amellett, hogy megakadályozzák a nukleáris technológiák és anyagok illetéktelen kezekbe kerülését. Kedden dél-korei tüntetők tiltakoztak az USA szöuli nagykövetsége előtt Obama az amerikai nukleáris politika felülvizsgálatát célzó (Nuclear Posture Review – NPR) elnevezésű jelentése ellen. A tüntetők elutasítják azt, hogy az NPR szerint Izrael és India rendelkezhet atomfegyverekkel, míg Észak-Koreát és Irán ugyanezért szankciókkal fenyegetik.

Obama programja ellent tiltakoznakl Szöulban, az USA követsége előtt
MTI / EPA

Az állam- és kormányfők csúcstalálkozójával párhuzamosan több mint 200 nemzetközi tudós részvételével szakértői konferencia is zajlik az amerikai fővárosban. Több szakértő szerint Amerikával szemben sok ország nem a nukleáris terrorizmust tartja a világot fenyegető legnagyobb veszélynek. A szintén Washingtonban tartózkodó Angela Merkel német kancellár viszont arról beszélt, hogy annak van a legnagyobb veszélye, hogy úgynevezett piszkos bomba kerül terrorista kezekbe, és ezt minden körülmények között meg kell akadályozni. Azt mondta, meg kell erősíteni a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséget, és Németország kész ezt további összegekkel támogatni.

Hirdetés
Itthon Lengyel Tibor 2025. január. 08. 15:15

Orbán indiai csodadoktor kalauzánál 2 millió is lehet egy tisztítókúra, mégis milliárdos veszteséget halmozott fel a cége

Az ájurvédikus gyógyító, Krishna Kumar Gattyán Györggyel közös életmódcége masszázst, gyógyteát és tisztítókúrát árul, de kezdettől fogva veszteséges. Kumar saját cége még inkább: milliárdos mínuszt görget maga előtt, igaz, nemrég ezt a lyukat betömte. Gattyán a veszteségek ellenére megtartja a tulajdonrészét, és az is kiderült, miért éppen Kumarral állt össze.