2010. március. 21. 15:59 MTI Utolsó frissítés: 2010. március. 21. 16:01 Világ

Regisztrálnák a molesztáló papokat

A szexuális visszaéléseket elkövető katolikus egyházi személyek vatikáni nyilvántartását javasolja a svájci püspöki konferencia egyik tagja.

Az einsiedelni Benedek-rendi apátság főnöke, Martin Werlen a svájci Blick vasárnapi számában megjelent interjúban azt javasolta, hogy a Vatikán regisztrálja mindazokat az egyházi személyeket, akiket feljelentettek szexuális bűncselekmények elkövetése miatt. Az apát azt szeretné, ha javaslatát rendkívüli ülésen vitatná meg a svájci püspöki konferencia. Ennek elnöke máris jelezte, hogy elutasítja a kezdeményezést. Norbert Brunner a Le Matin Dimanche-nak adott interjújában közölte, hogy nem látja értelmét a pedofil papokról készített listának. Azt is elutasítja, hogy az egyház rendőrségi feljelentést tegyen. Brunner úgy véli, ha egy püspöknek vagy papnak a tudomására jut egy szexuális bűncselekmény, akkor rá kell bírnia az elkövetőt, hogy jelentse fel magát. Különösen súlyos ügyekben azonban lát módot arra, hogy - az áldozattal való egyetértésben -  az egyház tegyen feljelentést. Ugyanakkor a gyónási titok elve nem sérülhet, tehát a gyóntatás alatt elhangzottak nem használhatók fel.
   
Brunner a Neue Zürcher Zeitung vasárnapi számának azt mondta, hogy a felelősség mindenekelőtt a tetteseket, és nem az egyházat terheli. Éppen ezért nem szándékozik bocsánatot kérni a Svájcban nyilvánosságra került esetek miatt. Az alpesi országban az elmúlt másfél évtizedben több mint 60 olyan esetet vizsgált ki a katolikus egyház, amelyben papok követtek el szexuális visszaéléseket. Martin Werlen egy korábbi interjúban arról beszélt, hogy a szexuális bűncselekmény az emberi méltóság durva megsértése, amely szöges ellentétben áll a krisztusi üzenettel. "Biztosítani kell, hogy az áldozatok minél könnyebben utat találjanak a hatóságokhoz", ám szerinte ezen a téren még sok a tennivaló.

 

 

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.