Közjáték az indiai parlamentben a női kvóta javaslata miatt
Az indiai kormány hétfőn, a nemzetközi nőnaphoz időzítve olyan javaslatot terjesztett a parlament elé, amelynek értelmében a nőknek tartanák fenn a törvényhozási mandátumok egyharmadát.
A lépés feldühítette a szocialista honatyákat, akik megrohanták a házelnök székét, széttépték és szétszórták a nála lévő papírokat, és megpróbálták kiszakítani az előtte lévő mikrofonokat.
A kezdeményezés Indiában heves ellenállásba ütközött azóta, hogy több mint egy évtizeddel ezelőtt először beterjesztették. Manmohan Szingh miniszterelnök tavaly újraválasztott kormánya azonban biztos abban, hogy ezúttal elegendő támogatással rendelkezik majd a női kvóta bevezetéséhez.
A törvény kísérlet arra, hogy javítsanak a dél-ázsiai országban történelmileg háttérbe szorított nők helyzetén. Az indiai nők legtöbbje a férfiaknál kevesebb iskolát végezhet, és lehúzza őket az írástudatlanság, a szegénység, az alacsonyabb társadalmi helyzet. Egy hétfőn közzétett ENSZ-jelentés szerint 96 millió nő "tűnt el" Ázsiában a földrészen kialakult nemek közötti szakadék következtében, amely miatt nem jutnak megfelelő egészségügyi ellátáshoz és kielégítő táplálékhoz. A jelentés egyebek mellett a magzat neme alapján elvégzett tömeges terhességmegszakításokat okolja a jelenségért.
Az indiai törvényhozás szocialista frakciói - a Dzsanata Dal/Néppárt és a Szamádzsvadi Párt - azt állítják, hogy a nőknek szánt parlamenti mandátumokat a kisebbségek és a szociális-gazdasági hátrányokkal küzdő alacsonyabb kasztokba tartozók képviselői számára kellene biztosítani. Az ellenzéket vezető jobboldali, hindu nacionalista Bháratíja Dzsanata Párt és a kommunista képviselőcsoportok ugyanakkor már bejelentették, hogy támogatják a kormány női kvóta bevezetésére irányuló törvényjavaslatát.