2010. február. 17. 15:46 MTI Utolsó frissítés: 2010. február. 17. 15:52 Világ

Húsz év alatt 30 ezer emberrel végeztek kolumbiai milíciák

Több mint harmincezer embert öltek meg Kolumbiában a félkatonai szervezetek 1980 és 2000 között - állítja egy jelentés, amely e szervezetek volt tagjainak a vallomásain alapul. E csoportok kegyetlensége a legvéresebb dél-amerikai diktatúrákban tapasztalthoz fogható a dokumentum szerint, amelyet szerdán ismertetett a kolumbiai vádhatóság.

Az igazságügyi minisztérium "Igazság és béke" elnevezéssel bizottságot hozott létre a tanúvallomások összegyűjtésére. A testület szerint a szélsőjobboldali Kolumbiai Egyesült Önvédelmi Erők (AUC) 4112 egykori tagja 30 470 gyilkosságot vallott be, amelyeket az 1980-as évek és a szervezet 2003-ban történt feloszlatása közötti időszakban követtek el. Ez a szám egyenlő azzal, ahányan az argentin diktatúra éveiben tűntek el 1976 és 1983 között. A vádhatóság további 1085 gyilkosságot, 2520 ember eltűnését és 1033 elrablását is ezeknek a csoportoknak a számlájára írja.

A volt zsoldosok vallomásaira azért kerülhetett sor, mert a 2005-ben hozott "Igazság és béke" törvény szerint részleges amnesztiában részesülhetnek. E vitatott törvény szerint még az emberiesség ellen elkövetett bűncselekmények esetén is legfeljebb nyolc év büntetést kaphatnak a szélsőjobboldali milíciáknak azok a volt tagjai, akik beismerő vallomást tesznek, és hajlandók jóvátenni az elkövetetteket.

Az AUC az 1980-as évek elején azzal a céllal alakult, hogy megvédje a földbirtokosokat a szélsőbaloldali gerilláktól. Egy vizsgálat körülbelül 246 ezer bűncselekményt ír a szervezet számlájára, amelyek között van kiskorúak besorozása, földművesek erőszakos kitelepítése, kínzás, emberrablás, nemi erőszak, rablás, legkevesebb 22 ezer ember eltűnése és sok ezer gyilkosság is.

Az ország egész területeit rettegésben tartó szervezet az évek során időnként drogkereskedelemmel is foglalkozott, vezető politikusok és katonatisztek elnéző támogatásával. A legfelsőbb bíróság egyébként egy másik vizsgálatot is folytat jelenleg, amely a félkatonai szervezetnek a parlamenti többség mintegy hatvan tagjához fűződő állítólagos kapcsolatait kutatja.

Hirdetés